Анонсована Міністерством охорони здоров’я медична реформа повинна стартувати вже 2 квітня, але насправді до 1 січня 2019 року все залишиться по-старому, зокрема, лікуватися городяни зможуть, як і раніше, у свого сімейного лікаря за місцем проживання.

Про це в Агентстві регіональних ініціатив розповіла директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міськради Вікторія Ушакова.

Є нормативна база, а є реалії життя, – зазначила Вікторія Ушакова. – Головний принцип реформи – гроші йдуть за пацієнтом – не може бути реалізованим, доки не створена Національна служба здоров’я. Тому система запрацює не завтра, і у запорожців ще є час для того, щоб визначитися із лікарем.

Проте починати обирати собі лікаря, з яким скласти договір на обслуговування, можна вже зараз. Ознайомитися з усіма сімейними лікарями Запоріжжя можна на сайті департаменту охорони здоров’я. Там є інформація про кожного із 300 фахівців, що зараз працюють в Центрах первинної медико-санітарної допомоги.

Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Людмила Стецюк наголосила, що зараз в лікарнях розпочнеться лише підготовка до реалізації реформи.

  • Кожному Центру ПМСД спочатку потрібно буде змінити статус з бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство, потім визначитися із медичною електронною системою, яких зараз вже 8, потім скласти договір із Національною службою здоров’я України. Це все планується зробити до 1 січня 2019 року, – сказала вона.

Зараз вже в лікарнях для пацієнтів на інформаційних стендах вивісять дані про кожного з сімейних лікарів, що працюють в цьому Центрі ПМСД. Відеоролики з такою ж інформацією будуть демонструвати і на великих моніторах, що є у кожній реєстратурі.

До речі, кожний сімейний лікар може підписати декларацій, тобто взяти собі на обслуговування лише 1800 людей, дільничний терапевт – 2000, а педіатр – 900 дітей. Іншим він буде змушений відмовити.

Вікторія Ушакова радить городянам не створювати ажіотаж. Ретельно вивчати інформацію, повільно обирати, потім укладати договори з лікарями.

  • Ми підписуємо декларації, вони накопичуються, але обслуговуватися люди поки що будуть, як і раніше, за територіальним принципом. Запрацювати ця система повинна з 2019 року. Тоді і вступлять в силу підписані сьогодні декларації. Цього року нічого не зміниться для городян в отриманні медичної допомоги, – наголосила директор департаменту охорони здоров’я.

Якщо за рік людина не обере собі лікаря і раптом захворіє, він все одно отримає медичну допомогу в повному обсязі у себе за місцем проживання у дільничного терапевта.