У Запоріжжі продовжується обговорення можливої реалізації міжнародних модельних проектів з енергозберігаючої санації житлових будинків. Одним з житлових будинків,  якому пощастило за результатами конкурсного відбору взяти участь в проекті, став будинок на вулиці Авраменка, 15.

Нагадаємо, у березні поточного року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України спільно з Німецьким агентством з енергозбереження Dena почали реалізацію проекту «Комплексна енергозберігаюча санація житлових будинків». Партнерами проекту стали ініціатива «Житлове господарство у Східній Європі», Центр компетенції великих житлових масивів. Було визначено 20 житлових будинків, що стали переможцями відбіркового туру конкурсу, які представляють різні регіони України, відносяться до різної форми власності. Одним із них став житловий будинок на вулиці Авраменка, 15 в Запоріжжі.

Нещодавно  в малому залі міськвиконкому відбулася нарада, присвячена реалізації цього модельного проекту. У ньому взяли участь представники міської влади Запоріжжя, Краматорська, ініціативи «Житлове господарство у Східній Європі» та інші.

Представник ініціативи «Житлове господарство у Східній Європі» Лариса Шреккенбах зазначила, що німецькі партнери мають намір допомогти Україні в розробці, визначенні основних завдань Національної програми підтримки енергозберігаючої санації багатоквартирних житлових будинків. Одним з етапів цієї роботи є підготовка модельних проектів термомодернізації типових житлових будинків.

– Це необхідно для того, щоб програма була наповнена реальним змістом, що стосується вартості термомодернізації, обсягів робіт, обсягів фінансування тощо, – зазначила вона.

Розробка і реалізація модельних проектів дозволить накопичити технічний, організаційний досвід таких робіт в Україні, перевірити розміри витрат і економії, технічні можливості місцевих фірм, що займаються енергозбереженням тощо.

Учасники наради обговорили зобов’язання, які беруть на себе мешканці та німецька сторона, основні напрямки комплексної санації житлових будинків, етапи підготовки та впровадження проектів.

За словами Лариси Шреккенбах, розробка та впровадження проектів запланована на 2016-2018 роки. При цьому фінансувати підготовку проектно-кошторисної документації, проведення робіт повинні самі мешканці, наприклад, за рахунок залучення кредитів, грантових коштів. Німецькі фахівці надаватимуть інформаційну, організаційну підтримку на етапі підбору експертів, у розробці концепції термомодернізації тощо. При цьому для кожного з 20 будинків-переможців буде розроблений індивідуальний план фінансування.

Однією з головних тем обговорення стала роль місцевих адміністрацій в реалізації проектів, адже мешканцям знадобитися допомога в отриманні необхідної інформації, підготовку технічної документації та багато іншого.

Учасники обговорення наголошували, що в сфері термомодернізації житлових будинків залишається багато питань, наприклад, пов’язаних з необхідністю роз’яснювальної роботи з мешканцями, без підтримки яких буде неможливо нічого зробити, з джерелами фінансування  та  багато інших.

– На сьогодні в Україні практично відсутній досвід санації будівель житлової сфери. Цей проект дозволить отримати необхідний досвід, щоб мешканцям наступних будинків було легше проводити такі роботи, – сказав керівник департаменту інвестиційної діяльності КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство» Вадим Демченко.

Ірина ГАВРИЛЕНКО