З 28 лютого почала діяти постанова НБУ № 104, відповідно до якої банкам, у разі дострокового зняття коштів з валютних рахунків, дозволяється повертати їх у гривні за курсом банку на день проведення такої операції. НБУ також зобов’язав банки обмежити видачу коштів з валютних рахунків через каси та банкомати до 15 тис. грн. на клієнта на добу, виходячи з офіційного курсу НБУ. По суті, валюта, що буде знята з рахунку достроково, може бути примусово продана банку. Хоча правила, так би мовити, “на руку” банкам, самі банкіри стверджують, що ситуацію драматизувати не варто.

Олег Серга, прес-секретар КБ “Приватбанк”: “За ті кілька днів, протягом яких діє постанова, у “Приватбанку” було всього два випадки, коли клієнтам при поверненні валютного вкладу довелося видавати вклад у гривневому еквіваленті за курсом продажу банку. Один з цих випадків був пов’язаний із необхідністю швидкого викупу автомобіля. Закривши таким способом депозит, клієнт нічого не втратив – автомобіль був куплений за обумовленою ціною. Характеризуючи готівковий валютний ринок на основі аналізу оборотів “Приватбанку”, можна сказати, що ринок завмер. Причому як з купівлі, так і з продажу. Думаю, що бажаючих переводити гривневі заощадження в долари за завищеною ціною не багато. Водночас процентна ставка за гривневим депозитом забезпечує покриття ризиків, пов’язаних із девальвацією”.
Геннадій Литвинов, начальник казначейства АКБ “ІНДУСТРІАЛБАНК”: “Операція, що пов’язана з конвертацією валютного депозиту, здійснюється за взаємною домовленістю клієнта та банку. В “Індустріалбанку” з боку клієнтів така процедура не дуже затребувана. Люди воліють продовжувати депозити, тим більше що для стимулювання інтересу вкладників були підняті відсоткові ставки, у тому числі й по валютних депозитах”.
На тижні, що минає, валютний ринок продемонстрував зміцнення гривні. Середнє значення купівлі банків Запоріжжя, за даними сайту kurs.com.ua, станом на 7 березня склало 8,93 грн. за долар, продажу – 9,70 грн. за долар. Ймовірно, відкат валютного курсу надав Національному банку України сміливості. Якщо раніше керівництво НБУ в питаннях утримання курсу робило акцент на каральні заходи по відношенню до банків-порушників, то минулого четверга під час проведення “круглого столу” в Києві директор генерального департаменту Олена Щербакова повідомила журналістам, що Національний банк України прийняв рішення не втручатися у валютний ринок у формі інтервенцій. “Ми пішли з ринку і даємо ринку знайти спокійно той курс, навколо якого буде концентруватися ринок. Ринок став вузьким і маленьким, і два дні ми спостерігаємо тренд на зміцнення, ревальвацію”, – сказала Щербакова. До цього слід додати, що на тижні, який минає, голова НБУ Степан Кубів зустрівся з місією Міжнародого валютного фонду та представниками Європейської комісії. Тема зустрічі – надання Україні кредитів. На думку оглядачів, міжнародні кредитори оптимістичні в питаннях кредитування України. Принциповий момент – рішення МВФ. Місія пробуде в Україні до 14 березня. Найімовірніше, відповідь слід чекати наприкінці березня – початку квітня.