У Запоріжжі вперше пройшов напівмарафон «Zaporizhstal Half Marathon 2017» (дистанція – 21,0975 км), в якому взяли участь півтори тисячі людей, що підтримують здоровий спосіб життя. Випробувати свої сили в масовому забігу зголосилися не лише мешканці Запоріжжя та інших міст України, а й гості з Азербайджану, Молдови, Польщі, Туреччини, США, ОАЕ, країн Південної Америки. На дистанції до досвідчених українських спортсменів, які неодноразово перемагали в марафонах, приєдналась і велика кількість аматорів, переважно місцевих, особливо з металургійних підприємств.

Відкриття напівмарафону «Zaporizhstal Half Marathon 2017» відбулося на бульварі Шевченка, де зібралися численні вболівальники і глядачі. З вітальним словом до присутніх звернулися міський голова Запоріжжя Володимир Буряк, генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Ростислав Шурма, заступник міського голови Анатолій Пустоваров та генеральний менеджер компанії Run Ukraine Дмитро Черницький.

Володимир Буряк зокрема, сказав:

Запорізький напівмарафон – це велика подія для міста. Упевнений, що він стане щорічним, а з часом перетвориться і на справжній марафон, як у багатьох інших містах Європи та світу. Хотілося б, щоб це стало туристичним брендом міста і в подальшому в забігу брало участь 30-40 тисяч учасників, як у Нью-Йорку. А чом би і ні? Ми – Запоріжжя – краще місто на Землі, де живуть гарні люди! – підкреслив мер.

До речі, у Нью-Йорку щорічний забіг збирає більше 50 тисяч учасників, що cплачують особистий внесок $300, плюс надходження від реклами, таким чином міський бюджет поповнюється на 200 млн долларів. У Запоріжжі внесок був набагато скромніший – 350 гривень, а от витрати на спортивне свято, кажуть, склало близько 840 тисяч гривень. Проте воно того було варте.

Генеральний менеджер компанії Run Ukraine Дмитро Черницький пояснив, чому організатори обрали для проведення напівмарафону саме Запоріжжя.

– Місто має унікальні історичні об’єкти: ДніпроГЕС, острів Хортиця тощо. Вважаю, що запорізький напівмарафон сприятиме розвитку в Запоріжжі спортивного туризму і спортивної культури, – сказав Дмитро Черницький.

Додамо, що спортсмени та всі бажаючі бігли не лише напівмарафон, а й інші дистанції – йшла суперечка за першість на десять, п’ять та два кілометри.

Зокрема, дистанцію у 5 км відкрив заступник міського голови Анатолій Пустоваров, який і сам взяв участь у забігу, а після фінішу поділився враженнями.

– Я часто займаюся бігом, зарядкою, але такі довгі дистанції давно не долав. Ризикувати не став, відчуваю, міг більше докласти зусиль, але безпека понад усе. Я не міг собі дозволити проігнорувати марафон, адже курую у місті спортивний напрям, і, як кожний керівник, хотів показати своїм прикладом, що варто займатися спортом, – підкреслив він.

Були на змаганнях і дитячі старти на 1000 та 500 метрів. Та що там діти! Люди виходили на старт навіть з песиками, які покірно пробігли всю дистанцію разом з хозяєвами. Так, одним із учасників напівмарафону був Ганс. Ні, він не іноземець, він – з Нікополя. Ганс чотирилапий улюбленець Максима, який разом з господарем подолав дистанцію.

– Гансу 3 роки, ми з ним тренуємося, але 21 км ще не долали, – говорить Максим. – Місто – супер, я дуже люблю Запоріжжя, тут добрі люди. Організація заходу на вищому рівні, але головне – це мальовнича траса. Та й погода не підвела. Результатом задоволені, – резюмував Максим.

А от Наталя Сабчинська на інвалідному візку вже вдесяте цьогоріч долає марафонські дистанції, тому зізнається: «Було не складно». А наступного року вона вирушить у Польщу до міста Кракова на такий же напівмарафон. Наталя вже 10 років долає кілометри на інвалідному візку та бажає людям сили духу, адже все можливо!

Головне не перемога, а участь!

Запорізькому напівмарафону вдалося досягти головної мети – об’єднати навколо себе людей. І про це говорить різноманіття учасників: професійних спортсменів, любителів тощо. Хтось приїхав за перемогою, хтось – випробувати себе, а хтось своєю пробіжкою зробив і те і інше, а ще й здивував і надихнув на гарний настрій натовп.

Зокрема, серед учасників на дистанції 5 км були два хлопці у… костюмах білого та бурого ведмедів. На питання, чому такі костюми, кожен відповів по різному. Іван вважає, що люди і тварини – рівні, а їсти м’ясо –аморально. А ось Антон вирішив таким чином урізноманітнити напівмарафон.

Та не лише «ведмеді» бігли «п’ятірочку». Був серед учасників і справжній рицар в обладунках. А звуть рицаря Денис Міхановський, керівник клубу історичного середньовічного бою «Братство сталі – Запоріжжя».

– Марафон – цікавий, давно хотів себе випробувати у цій ролі. Раніше просто бігав у Запоріжжі щомісячні пробіжки за здоровий спосіб життя на дистанцію 2,5 км, а тепер вирішив збільшити дистанцію – важко, але я це зробив! – гордо додав Денис.

До речі, вага обладунків рицаря – 21 кг, тож без них хлопець міг пробігти значно швидше. Але, мабуть, справжньому рицарю так не цікаво.

Журналістка газети «Запорозька Січ» Дарина Буцанова також взяла участь у заході як бігун. Ну що сказати, марафонець з неї (поки що!) слабенький: без попередньої підготовки і 2 кілометри дались важко.

– Цей свій перший кілометр від бульвару Шевченко до Металургів нагору я не забуду ніколи. Але не тому що в мене кріпатура, ні… Тому що я це зробила! Задихалась, хотіла зупинитись, забула шапку, але зібрала волю в кулак і прибігла десь шоста серед дівчат. Призів мені не дісталося, але дісталось більше. Натхнення на подолання нових кілометрів, нові знайомі, які на трасі були суперниками, а тепер – друзі. Впевненість у собі,завдяки підтримці, вірі глядачів та рідних. Марафон для мене – це маленька перемога над собою, впевнений рух уперед, – ділиться Даринка.

Додамо, що забіг на 2 км був благодійним – в його рамках проводився збір коштів для надання допомоги п’ятирічній дівчинці Лізі, хворій на ДЦП.

Олена Зайцева, ведуча каналу ТВ-5:

– Перед забігом я багато спілкувалася з професійними спортсменами, і вони навчили, як правильно розподілити сили на всю дистанцію. На останніх кілометрах навіть прискорювалася, так як не хотілося прийти останньою. А на фініші була така потужна підтримка глядачів, що відчуваєш просто ейфорію.

А що говорять спортсмени?
Майстер спорту міжнародного класу Тетяна Велесова (37 років, мати двох дітей) з Новомосковська, яка стала переможецею напівмарафону серед жінок:

– Організація була на вищому рівні, ніхто на трасі не завадив нам бігти. На Хортиці милувалася гарними краєвидами, але потрібно було зосередитисть на бігу, – сказала переможиця.

Володимир Багрін, викладач фізкультури Запорізького Гідроколеджу, бронзовий призер останнього чемпіонату світу серед ветеранів в Кореї, в бігу на 200 м:
– Я веду активний спосіб життя, тому не міг пройти повз Запорізького напівмарафону. На тренуваннях зазвичай я пробігаю 10-15 км, однак до таких дистанцій був не готовий, я все ж таки, спринтер. Проте, приємно бути серед друзів – таке враження, що сьогодні тут біжить пів-міста. Бігову дистанцію підготували ідеально – все було перекрито, ніхто на трасу не вискакував і не заважав забігу.

Анастасія Ткачук-Ремінь, професійна легкоатлетка на дистанціях 800, 1500 метрів:

– Було дуже цікаво. Це таке свято для Запоріжжя – гріх було не взяти в ньому участь. Результат, звичайно, не мій, але й так непогано. Я бігала 5 км на стадіоні, але це зовсім різні речі. Дуже дякую організаторам, вони це настільки грамотно зробили. З лідерами забігу їхав волнотер, який не давав їм заблукати, плюс всюди стояла охорона, а люди нас підтримували, навіть з балконів. Я дуже рада, що Запоріжжя долучилося до спортивного руху. Бігли навіть маленькі дітки – це класно.

Тож, хто став призером напівмарафону?
Полумарафон, чоловіки:

1 KAZBAN Artem 1990 (Київ), 1:05:35.8

2.ROMANENKO Roman 1988 (Київ), 1:05:40.8

3. SALO Taras 1981 (Львів), 1:07:20.6.

Жінки

1. VYLYSOVA Tatiana 1979 (Новомосковськ), 1:17:47.8

2. SEMENOVYCH Nataliia 1995, 1:20:20.8

3. ANNA Pechko 1986 (Київ), 1:22:03.8

До речі, окрему нагороду «City cup» отримали запоріжці, які першими подолали напівмарафонську дистанцію. Ними стали:

– Вадим Сап (1 год 13 хвилин 44 секунди);

– Лариса Жалінська (1 год 31 хвилина 48 секунд).на первую