13 квітня представники Держрибоохорони, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області та обласного осередку Асоціації риболовів України (АРУ) провели брифінг для ЗМІ, на якому було підбито підсумки спільних природоохоронних заходів, проведених громадськістю з держструктурами у 2011 році, а також оголошено план спільних заходів та громадськості природоохоронних відомств на цей рік.
Одним з етапів співробітництва з відродження іхтіофауни запорізьких водойм є зариблення, яке організоване коштом запорізького осередку АРУ. Цього ж дня у води Каховського водосховища випустили коропа, білого амура, карася та щуку загальною вагою понад 450 кілограмів. Треба зазначити, що цим заходом Асоціація рибалок України відкрила сезон зариблення в Запорізькому регіоні.
Стосовно подальших планів, то, за словами представників Держрибоохорони, в рамках пілотного проекту Держрибагентства України і АРУ на водоймах Запорізького регіону починають діяти стаціонарні пункти “Народної дружини” рибалок, які стежитимуть за дотриманням природоохоронного режиму.
Починаючи з періоду весняно-літньої нерестової заборони, по периметру Каховського та Дніпровського водосховищ на постійній основі будуть діяти спільні пости, з яких інспектори і громадськість будуть виходити в рейди. Для того щоб вся рейдова і профілактична діяльність членів Асоціації рибалок України проходила в правовому полі, до спільної діяльності залучено органи рибоохорони, екоінспекції, екологічної прокуратури, підрозділів МВС. Для цих цілей на кошти запорізького осередку АРУ придбані мобільні вагончики. У цих приміщеннях учасники рейдових груп зможуть приготувати їжу і зупинитися на відпочинок. Що важливо, пости “Народної дружини” рибалок будуть встановлені в тих місцях водосховища, які до цього в силу віддаленості від пунктів базування рибоохорони контролювалися недостатньо. Таким чином, крок за кроком громадський контроль над водоймами покриє всю акваторію Каховського та Дніпровського водосховищ. У цьому місяці планується встановити перші чотири пункти “Народної дружини” рибалок. Для постійного контролю за акваторією Запорізький осередок Асоціації риболовів України на цих постах має в своєму розпорядженні 17 моторних човнів.
Тепер природоохоронні відомства і громадськість зможуть здійснювати більш ретельний контроль на всій акваторії водосховищ, впевнені як самі рибалки, так і представники Держрибоохорони.
До слова, контроль громадськості за реалізацією на ринках області незаконно виловленої риби або сіток буде також посилено. Підписано план спільних заходів АРУ та органів рибоохорони. Зокрема, він включає і спільні рейди на обласні ринки.
Під час нересту, розуміючи всю складність умов, в яких знаходяться природні нерестовища, Асоціація рибалок України, рибопромислові підприємства спільно з іхтіологічною службою Запорізького Управління рибоохорони будуть встановлювати штучні нерестові гнізда. Виходячи з досвіду минулого року, такі заходи дають відчутний результат.
Для недопущення наслідків, які можуть знищити риб’ячу ікру внаслідок коливань рівня води у водосховищах, було створено штаб, ініційований Асоціацією рибалок України, куди увійшли представники рибоохорони, екоінспекції, водгоспу, Дніпровської екологічної прокуратури, депутати облради, представники Дніпрогесу. Для якісного моніторингу за ситуацією в 9 точках Каховського водосховища встановлено мірні лінійки. Показання про рівні води відбираються два рази на день.
Громадськість комплексно підійшла до вирішення екологічних проблем наших водойм. Це – не тільки боротьба з браконьєрством та протидія незаконним гідронамивам, а й моніторинг можливих токсичних викидів стічних вод з промислових підприємств. Окрім того, АРУ ініціювала створення в Запорізькому регіоні садкового господарства для розведення аборигенних видів риб, які й будуть згодом випускатися у водойми Запорізької області.
Для того щоб змалечку вчити цивілізованому відношенню до природи, також створено програму та подано документи до облради на узгодження створення першої в регіоні школи “Юного рибалки”. Її будівництво, як і утримання, відбуватиметься на кошти Асоціації рибалок України.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА