Державна фінансова інспекція в Запорізькій області, яка ще донедавна мала назву Контрольно-ревізійне управління, зазнала суттєвого скорочення та трансформації. Попри це фінансові інспектори гідно спрацювали у минулому році.
Порушення у фінансовій діяльності бюджетних підприємств зростають
У 2011 році було проведено 420 контрольних заходів, у тому числі: 371 ревізію фінансово-господарської діяльності, 34 перевірки державних закупівель, 6 ревізій бюджетів міста Запоріжжя та Приморського, Запорізького, Куйбишевського, Розівського та Пологівського районів. Крім того, аудити виконання Бердянського районного бюджету, бюджетів Вільнянського, Приазовського, Гуляйпільського районів та аудити фінансово-господарської діяльності чотирьох державних підприємств, а також один аудит ефективності виконання бюджетної програми.
– За наслідками ревізій порушення фінансової дисципліни встановлено на 378 об’єктах контролю з 385 перевірених. Тобто результативність контрольних заходів становить 98,2 відсотка. Загальна сума встановлених порушень – 429,4 мільйона гривень, з яких фінансових порушень, що призвели до втрат, встановлено на суму понад 153 мільйони гривень. У порівнянні з 2010 роком втрати збільшилися на 14,5 мільйона гривень. За фактами фінансових порушень порушено 17 кримінальних справ, складено 5 протоколів про здійснення корупційних діянь, – розповів під час прес-конференції в.о. начальника Держфінінспекції в Запорізькій області Віталій Малех.
За результатами контрольних заходів, проведених впродовж 2011 року, згідно із вимогами Бюджетного кодексу України застосовано фінансові санкції у 554 випадках: у 91 призупинено бюджетні асигнування 53 об’єктам контролю, у 391 – зупинено операції з бюджетними коштами 229 об’єктам контролю, зменшено бюджетні асигнування у 64 випадках 45 об’єктам контролю на загальну суму 1,7 мільйона гривень.
Працівників Держфінінспекції скорочено майже на третину
Ефективність контрольно-ревізійної роботи за 2011 рік склала 247 відсотків. Тобто загальна сума додаткових надходжень до державного та місцевих бюджетів, відшкодування незаконних витрат та недостач бюджетних коштів (45,1 мільйона гривень) у 2,5 разу перевищила витрати з бюджету на утримання обласної фінансової інспекції.
Але у верхах вирішили скоротити та реорганізувати контролерів. Мовляв, не варто витрачати гроші на цих працівників – є більш шляхетні пани: депутати, високопосадовці Кабміну та різноманітних адміністрацій, судді, прокурори тощо. Так, загальна кількість працівників органів Запорізької Держфінінспекції скорочено майже на третину: з 315 до 235. З них безпосередньо ревізорів – з 228 до 165 працівників. А 18 контрольно-ревізійних відділів у містах і районах регіону реорганізовано у 7 інспекцій: об’єднані Бердянська, Енергодарська, Запорізька, Мелітопольська, Токмацька та міжрайонні Василівська і Пологівська Держфінінспекції.
Попри скорочення, органи Запорізької інспекції продовжують, як запевнив перший заступник начальника облдержфінінспекції Володимир Ворона, здійснювати контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку та фінансової звітності в органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов’язкового державного соціального страхування, бюджетних закладах і суб’єктах господарювання державного сектора економіки, а також на підприємствах, в установах і організаціях, що отримують кошти з бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі.
Бюджетні кошти “йдуть” у невідомому напрямку
За словами заступника начальника відділу інспектування у сфері освіти і науки Оксани Єкімової, у 2011 році фахівці Держфінінспекції провели 31 контрольний захід, під час яких здійснено 70 зустрічних звірок. Порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, виявлено в кожній із перевірених установ та закладів. Загальна сума бюджетних втрат – понад 11 мільйонів 200 тисяч гривень або в 1,8 разу більше, ніж у 2010 році. Велика кількість порушень відбулася за наслідками тендерів щодо постачання продуктів харчування до дитячих закладів Запоріжжя.
– За допущені порушення 135 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, 14 осіб – до матеріальної відповідальності. Застосовано 56 фінансових санкцій у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами. За матеріалами ревізій порушено 6 кримінальних справ, – повідомила Оксана Єкімова.
Начальник Запорізької об’єднаної Держфінінспекції Сергій Долгополов повідомив про те, що, готуючись до проведення ревізії фінансово-господарської діяльності обласного комунального підприємства “Аптечне об’єднання “Фармація”, фінінспектори проаналізували порушення і недоліки, що були виявлені попереднім контрольним заходом. За результатами перевірки ще у 2009 році були встановлені фінансові порушення на суму майже 140 тисяч гривень. Однак керівництво КП “Фармація” висновків, на жаль, не зробило.
– Прикро, але за два неповних роки після завершення останньої ревізії сума порушень тут не лише не зменшилась, а навпаки – зросла більше, ніж у два рази. Встановлено, зокрема, що з серпня 2010 року по теперішній час в ОКП “АО “Фармація” не створено комітет з конкурсних торгів. Вибірковою ревізією договорів на закупівлю, укладених підприємством протягом періоду з 1 січня 2011 року по вересень 2011 року включно, а також платіжних доручень, банківських виписок та видаткових накладних встановлено, що підприємством без проведення передбачених законодавством процедур закупівель укладено договори та придбано препарати лікарські на суму понад 521 тисяча гривень. Крім цього, без проведення передбачених законодавством процедур закупівель придбано медичне, хірургічне та ортопедичне устаткування на суму понад 146 тисяч гривень, – повідомив Сергій Долгополов.
На Запоріжжі вже діти мають статус ліквідатора Чорнобильської аварії
Як повідомила начальник відділу інспектування у соціальній сфері Алла Мамонова, наразі тривають ревізії територіальних підрозділів Пенсійного фонду в Запорізькій області. Перевірки проводяться відносно обгрунтованості видачі уповноваженими органами документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З метою підтвердження статусу постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи направлено майже 2,5 тисячі запитів до підприємств, установ та організацій як України, так і інших держав. Проведено 116 зустрічних звірок.
З 29 перевірених територіальних підрозділів Пенсійного фонду порушення в частині правильності присвоєння статусу та призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено в 12 управліннях фонду по 38 особах. Це призвело до зайвого витрачання коштів фонду з вини громадян, що подавали відповідні документи, на загальну суму понад один мільйон двісті тисяч гривень, зазначила Алла Мамонова.
За всіма фактами встановлених порушень було направлено інформацію до правоохоронних органів, за результатами розгляду яких наразі вже порушено 7 кримінальних справ. Кричущий факт було виявлено у Запорізькому районі: фінінспектори знайшли 12-річного хлопця, якому рішенням суду було надано статус ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи! Що до цього додати?
До речі, як стало відомо “ЗС”, у нашому регіоні невідомим чином кожного року зростає кількість “постраждалих” та “ліквідаторів”. Можливо, цим фактом занепокояться й правоохоронці?
Керівництвом Держфінінспекції направлено матеріали до комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Запорізької облдержадміністрації для вирішення питання щодо вилучення посвідчень у тих осіб, яким не підтверджено відповідного статусу постраждалих та ліквідаторів.