Цьогорічне буремне літо стало жахіттям для о. Хортиця. Заповідник палає практично щодня, а інколи кілька разів на день. Лише за останній тиждень зафіксовано 17 пожеж. Виною всьому спека та зловмисники, що, як розповідають працівники заповіднику, систематично та професійно підпалюють ліс

Порівняно з минулим роком ситуація погіршилася в рази. Якщо у минулому році на території о. Хортиця відбулося 33 пожежі, то на сьогодні лише за 7 місяців вже відбулося 32 пожежі, в тому числі на території історико-культурного комплексу «Запорізька Січ».

Ситуцію з підпалами на цьому тижні прокоментував генеральний директор Національного заповідника Хортиця Максим Остапенко під час прес-конференції у приміщенні ДСНС України в Запорізькій області.

– Починаючи з травня-червня дійсно було надзвичайно багато підпалів, частина з яких переросла в пожежі. Уявіть собі, тільки за минулий тиждень було 17 пожеж. І ситуація з кожним днем погіршується, оскільки рослинність на острові достатньо густа і стає все більш сухою. На жаль, багато людей не розуміють цієї проблеми. Як ті, що відпочивають там або можуть кинути недопалок просто з вікна авто, де обабіч шляху висохла трава. Хочу відзначити, – говорить Максим Остапенко, – що частина цих підпалів і пожеж є свідомими діями людей. На жаль, нам поки що разом з поліцією не вдалося задокументовати такі випадки, хоча кілька разів вдавалося бачити  людей, що робили підпали. Ці зловмисники наносять дуже велику шкоду заповіднику. Щоб запобігти цьому вже зроблено чимало важливих кроків. Наприклад, створена повноцінна добровільно-пожежна дружина, до якої входить більше 50 наших співпробітників. Їм надано матеріальне забезпечення, автотранспорт, технічні засоби та відповідний одяг для гасіння і локалізації пожеж. Але інколи ми не можемо самостійно загасити деякі масштабні пожежі, які відбуваються на острові. Також є чітка кординація наших співпробітників з ДСНС. Є постійні патрулі, які спостерігають за Хортицею з різних боків і тільки-но десь з‘являється дим, про це одразу повідомляється для оперативних дій.

Проте генеральний директор заповідника впевнений, всі ці дії не можуть вберігти Хортицю від свідомих дій зловмисників.

– Візьмемо, приміром, останній підпал в районі розташування кінної поліції, де зайнялася конюшня, – зазначив він. – Все виказувало очевидно свідомі дії осіб, які намагаються постійно створювати небезпечні ситуації на Хортиці. Завдячуючи лише координації всіх служб, і залучивши усі можливі ресурси, можна мінімузувати наслідки дій зловмисників. Думаю, з часом пошукові служби допоможуть знайти цих паліїв.пожар-на-хортице_2_600

Також Максим Остапенко розповів, що обласним бюджетом уже другий рік поспіль виділяються кошти на екологічні заходи на Хортиці. Зокрема створені мініралізовані ділянки. Загалом близько 300 км мініралізованих смуг оброблено на різних ділянках Хортиці, що значно покращує ситуацію з пожежами. Втім є ще дуже багато технічних модернізацій, які необхідно зробити на острові. Це посилення відеоспостереження особливо з інших берегів з камер, які будуть облаштовані тепловізорами. Безумовно потрібне і додаткове патрулювання, тому що силами співробітників заповідника неможливо охопити 2,5 тисячі гектарів Хортиці. А координуючи ці дії з поліцією та ДСНС дуже ефективна система протидії порушенням але є ще над чим працювати.

З метою запобігання та розкриття порушень природоохоронного законодавства в пожежонебезпечний період розроблений «План спільних заходів державного контролю в пожежонебезпечний період 2017 року», який в даний час затверджений Державною екологічною інспекцією, ГУ ДСНС України в Запорізькій області, Управлінням лісового та мисливського господарства, Національною поліцією України в Запорізькій області.

Для оперативного реагування на надзвичайні ситуації та пожежі на о.Хортиця головним управлінням ДСНС України в Запорізькій області встановлено додатково пожежно-рятувальне відділення в центральній частині острова. Це дозволяє підрозділу протягом лічених хвилин прибувати як в район плавневої зони Національного заповідника, так і в південну частину острова, що в більшості випадків, забезпечує своєчасну локалізацію пожеж на відносно невеликих площах. Також, в разі погіршення ситуації, що може привести до масштабної пожежі на території заповідника, додатково можуть бути залучені 4 одиниці пожежної техніки та 16 чоловік особового складу.

А от заступник начальника управління патрульною поліцією Світлана Михайлівська розповіла, що сьогодні територія заповідника Хортиця патрулюється кінною поліцією разом з підрозділом особливого призначення та відповідно патрульною поліцією для забезпечення протипожежного стану на території заповідника. Планується також посилити ці заходити, додавши і вело-патруль, який може оперативніше реагувати, чим, скажімо, авто- або кінний патруль. На останок, Світлана Володимирівна закликала всіх відпочиваючих на Хортиці, які стали свідками події загорання, не бути байдужими і викликати поліцію – 102.19145910_1441955942538387_3394161174582559097_n

Який штраф загрожує паліям

До речі, для тих, хто не знає. Про адміністративну відповідальність за порушення правил пожежної безпеки йдеться в статті 77-І Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме:  випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків та опалого листя – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 49 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 70 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Прогноз на серпень

А тепер прогноз на серпень від заступника начальника Запорізького обласного гідрометцентру Тетяни Сорокіної. Фахівець зазначила, що недивлячись на те, що по всій території Запорізької області пройшов доволі інтенсивний дощ, спека знову повертається. Денна температура досягне 36-37 градусів за Цельсієм. Також додала, що температура в червні-липні цього року зросла перевищивши середньорічну відмітку. І загалом вони зробили в гідрометцентрі підборку за останні 20 років, яка показує, що середньорічна температура виросла у нас більше ніж на 1 градус. Якщо для когось це нічого не говорить, то для експерта це суттєве підвищення і така тенденція повинна нас насторожувати. Ось і в серпні цього року температура буде на 1-2 градуси вище ніж середній багаторічний показник. Тож нас очікує доволі суха, спекотна погода і загроза масштабних пожеж не зникає. А паліїв, сподіваємося, рано чи пізно спіймають – як то кажуть «на гарячому».

Трішки статистики

З початку року підрозділи Головного управління за сигналом «Тривога» здійснили 5342 виїздів, у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року більше як на 48%  (3620 виїздів), лише за липень -1395 виїздів.

Протягом 7 місяців 2017 року особовим складом пожежно-рятувальних підрозділів ліквідовано 3613 пожеж, що на 63% більше ніж в 2016 році – 2218 пожеж. На цих пожежах врятовано життя 75 особам, (в минулому році – 59 врятованих). А протягом липня виникло 1098 пожеж, на яких врятовано – 14 осіб.

У Запорізькій області понад 120 тис. га території покриті лісом. На території області розташовано 6 лісництв Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства загальною площею 76,8 тис. га (з яких приблизно 15 тис. га природно-заповідна зона), 4 заповідника (11,4 тис. га), 6 заказників (14.3 тис. га), 2 національні природні парки (19 тис. га).

Так от, з початку 2017 року на відкритих територіях вже виникло близько 2 тисяч пожеж, що в 3 рази більше, ніж за той же період в минулому 2016 році. Хіба це не насторожує?