Карантин вніс свої корективи в життя, бізнес і зайнятість

Одними з найбільш гострих  стали питання зміни роботи і працевлаштування. Із закриттям підприємств, торгових центрів і інших об’єктів з великим скупленням людей збільшилась чисельність зареєстрованих безробітних. «Запорозька Січ» поспілкувалася з начальником відділу організаційно-інформаційної роботи та архівної справи Запорізького обласного центру зайнятості Ольгою Таракановою, яка відповіла на найактуальніші питання.тараканова

Як змінилась ситуація на ринку праці з початком карантину?

З 12 березня по кінець квітня цього року статус безробітного отримали 9354 особи. Це в 2,2 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року, який на той час склав 4202 безробітних. Серед осіб, які отримали статус безробітного в цей період, 43% втратили роботу безпосередньо під час карантину. Але до служби зайнятості звертаються як нещодавно звільнені, так і особи, які тривалий час офіційно не працювали або працювали за межами України.

Співробітники яких сфер діяльності через карантин постраждали найбільше? До нещодавнього часу усі ринки та більший відсоток магазинів були закриті, тому переважна кількість зареєстрованих безробітних – це колишні працівники сфери торгівлі та послуг.

Які професії з початку карантину стали найбільш затребуваними?

Виявилося, що найбільш затребуваними вакансіями на сьогодні залишаються:

  • тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва,
  • слюсар-ремонтник,
  • медична сестра,
  • продавець продовольчих товарів,
  • електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування та інші.

Чи існує сьогодні нестача персоналу?

За даними на 1 травня кількість актуальних вакансій по області становить 1375 одиниць, безпосередньо у м. Запоріжжі – майже 600 одиниць. Таким чином, на 1 вільне робоче місце претендувало 18 безробітних осіб, а у Запоріжжі – 13 шукачів роботи.

Наскільки впав попит на робочий персонал від роботодавців? В яких галузях?

Протягом січня-квітня поточного року кількість роботодавців, які співпрацювали з центрами зайнятості Запорізького регіону, зменшилась на 16,6% та становила небагато більше, ніж 4 тис. На тлі введеного карантину значно зменшилась база вакансій державної служби зайнятості на 22,4% – до 15,3 тис. одиниць у звітному періоді проти 19,7 тис. у аналогічному періоді минулого року.

Але стратегічно важливі підприємства продовжують свою роботу та потребують кадрів. За період карантину за сприяння служби зайнятості були працевлаштовані 4261 людини, у тому числі 2731, які перебували в статусі безробітного.

Чи вчасно проводяться виплати по безробіттю?

Нарахування допомоги по безробіттю проводиться 4 рази в місяць. Кошти за розрахунками замовляються в Державному центрі зайнятості та наступного дня після надходження фінансування перераховуються до банківських установ, в яких обслуговуються безробітні особи.

Як креативлять та рятуються від незайнятості запоріжці під час пандемії?

Ми поспілкувалися з тими жителями нашого міста, хто з різних причин залишився без основного джерела доходу. Багато хто, особливо студенти, вирішили, що кращий варіант роботи в карантин – почати заробляти вдома. Велику популярність в гуглі мають запити «онлайн заробіток». І ми зараз не про біржі, рулетки і казино, які тільки забирають останні кошти. А про справжню легальну роботу, яка реально принесе прибуток. Блогерство, реалізація виготовленого власного товару через інтернет-магазини, реклама тощо. А це при гарному старті може принести чималі гроші.

Які вакансії популярні на інтернет-порталах?

Українці шукають підробіток, адаптуючись під потреби ринку.

Наприклад, за даними сайту з пошуку роботи Jooble, роботодавці стали більше шукати продавців для магазинів роздрібної торгівлі, водіїв, кур’єрів, а також викладачів англійської мови для віддаленої роботи.загружено (1)

«З боку людей ми бачимо зростаючу популярність запитів, пов’язаних з вакансією «кур’єр». За останній місяць люди стали шукати цю роботу більше на 91%. Ще на 22% зросла кількість запитів, пов’язаних з роботою водія таксі. Люди адаптуються до нових умов і намагаються вгадати попит на ринку, щоб отримати затребувану роботу», – розповідають на цьому порталі.

А за даними онлайн-сервісу замовлення послуг Kabanchik.ua, у період карантину попит на кур’єрів виріс на 30%, а на послуги перукарів – на 61% у порівнянні з попереднім місяцем.

ТОП 5 затребуваних професій за даними сайту має такий вигляд:

  • кур’єрські послуги
  • послуги репетитора
  • послуги швачки
  • послуги перукаря
  • послуги манікюру

Тож карантин – це не тільки набридлива самоізоляція, а й можливість відкривати для себе щось нове, самореалізовуватися та заробляти на цьому. Ніколи не варто опускати руки і тільки скаржитись. Варто опанувати себе, адже вихід можна знайти з будь-якої ситуації. І цей знайдений вихід може бути набагато кращим, ніж ми від нього очікуємо.

Читайте також: На Запоріжжі через карантин побільшало безробітних