У нас у Запоріжжі унікальний Дніпро, унікальний на ньому острів Хортиця – найбільший річковий острів у Європі. І це практично в центрі великого індустріального міста! Чотири роки тому за підтримки комбінату “Запоріжсталь” було розпочато акцію “Врятуємо Дніпро разом!”.  Щовесни й щоосені на берегах Дніпра і в його акваторії проводилися численні суботники з очищення головної річки України від сміття, яке залишають недбайливі відпочиваючі, від опалого листя та гілок.

По 18 тонн за один суботник вивозили з берегів Дніпра. А в акваторії працювали аквалангісти – тут підняте з дна різне побутове сміття обчислювалося сотнями кілограмів і десятками виловлених браконьєрських сіток.

У  рамках акції “Врятуємо Дніпро разом!” комбінат “Запоріжсталь” регулярно займається ще й зарибненням Дніпра – сотні тисяч НЕ мальків, а вже дорослих риб щоосені випускаються в Дніпро. А паралельно з цією роботою комбінат “Запоріжсталь” надає велику допомогу співробітникам Національного заповідника “Хортиця” в підтримці тваринного і пташиного світу заповідної Хортиці.

Наприклад, вже кілька років у рамках акції “Врятуємо Дніпро разом!” проводиться установка в плавневій частині острова штучних нерестовищ для риби і пташиних гнізд на воді, де під час режиму тиші птиці відкладають яйця і висиджують пташенят.

17 травня, сонячним весняним днем, разом зі співробітниками заповідника ми побували в плавневій частині Хортиці – там, де розташовано меморіально-туристичний комплекс Протолче, щоб перевірити стан плавучих гнізд. Тут така тиша, тільки спів птахів лунає! І це, вважай, в центрі великого індустріального міста – в центрі нашого Запоріжжя.

Навіщо потрібні пташині гнізда на воді? Тут кілька причин. З милості «Дніпрогесу» рівень води в Дніпрі нижче греблі постійно змінюється, то прибуває, то убуває. І якщо пташині гнізда затопить прибула вода, то кладка яєць у них охолоне й зіпсується.

Ще птахам докучають бродячі здичавілі собаки, яких багато на Хортиці. І якщо гніздо водоплавної птиці розташоване на суші, то собаки яйця з нього  конфіскують і з’їдять. А якщо таке гніздо буде розташовано на маленькому плоту – на воді в очеретах, то собаки туди вже не дістануть. Залишаються, правда, сірі ворони, ті за яйцями можуть пополювати і на воді. Але все одно ризик руйнування стає набагато менше.

До виготовлення плавучих пташиних гнізд співробітники заповідника залучали школярів. А потім разом з ними ж за птахами спостерігали. Комбінат “Запоріжсталь” виділив заповіднику гроші на придбання хорошої оптики – біноклів і підзорної труби. Причому оптика потрібна не тільки для забави і цікавості, використовуючи її, можна вести різні наукові спостереження, в тому числі за чисельністю і міграціями птахів, а також кабанів, косуль і плямистих оленів, які водяться на Хортиці.

Разом з тим, як розповіла завідувачка сектором охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Світлана Охрименко, в цьому році комбінат “Запоріжсталь” подарував заповіднику чудовий пластиковий човен. Він як раз дуже потрібний зараз, під час режиму тиші, тому що дозволяє безшумно пробратися в найвіддаленіші куточки численних плавневих озер і легко проходить мілководдя.

Саме з цього човна ми разом з науковим співробітником сектора охорони природи заповідника Сергієм Козодавовим оглядали плавучі гнізда. Під час цієї експедиції наткнулися на браконьєрську сітку, встановлену і кинуту, напевно, ще в минулому році, тому що вся вона була скручена і забита рибою, що вже розкладається. Але біда в тому, що в цю сітку і зараз потрапляє риба. Півгодини нам знадобилося, щоб витягнути з води цю 70-метрову сітку. А на березі у співробітників заповідника півсотні таких браконьєрських сіток, виловлених у цьому році. Світлана Охрименко також показала нам колишнє селище Виноградарів на Хортиці. Зараз тут залишився один останній напівзруйнований будинок. Завдання зараз стоїть таке – загнати сюди будівельну техніку, вигребти залишки цього будинку разом з численним сміттям навколо нього, завантажити в самоскид і вивезти. Гроші на це теж уже виділив комбінат “Запоріжсталь”. А роботи з розчищення цього шматочка заповідної території почнуться відразу ж, як у риб, птахів і звірини закінчиться період, під час якого треба дотримуватися режиму тиші.