Мобільна лабораторія моніторингу довкілля досліджує стан атмосферного повітря, води та ґрунту за низкою показників

Пересувна екологічна лабораторія для моніторингу довкілля була придбана у 2018 році на умовах співфінансування обласного та міського бюджетів (по 6 млн грн з кожної сторони). І хоча вона перебуває на балансі обласного лабораторного центру, який, своєю чергою, є частиною державної структури, ані в державному, ані в обласному бюджетах не були передбачені кошти на її утримання, закупівлю палива та витратних матеріалів. Проте 2 роки поспіль мобільна еколабораторія стабільно працювала – її роботу фінансувало місто, виділяючи кошти з міського бюджету. Цьогоріч робота мобільної еколабораторії обласного підпорядкування знов опинилася під загрозою через відсутність фінансування з обласного та державного бюджетів. Тому міська влада і звернулася до обласної: Запоріжжя самостійно не в змозі далі фінансувати еколабораторію, адже вона знаходиться в обласному підпорядкуванні, а у місті є чимало інших важливих програм, які потребують значних капіталовкладень.

Нагадаємо, після придбання, деякий час мобільна еколабораторія не працювала через відсутність коштів для забезпечення її роботи. Це тривало, поки після численних звернень екоактивістів у ситуацію не втрутився міський голова Володимир Буряк, доручивши підготувати рішення про фінансування роботи лабораторії з бюджету міста. На сесії міської ради депутати пропозицію підтримали, виділивши майже 576 тис. грн. З 8 січня 2019 року лабораторія розпочала свою цілодобову щоденну роботу. Кожного дня здійснювалися 3 виїзди за планом моніторингу: мінімум 2 рази на день та 1 – уночі. Виїжджали у тому числі за зверненнями громадян, які надходили до колцентру «15-80».

– Моніторинг атмосферного повітря є вкрай важливим для нашого міста. Інформування населення, зокрема, в онлайн-режимі є одним з найбільш актуальних питань міської влади, – зазначив радник міського голови Валерій Еделєв.

Проте, на його думку, фінансування мобільної еколабораторії, яка не знаходиться на балансі міста, не може тривати нескінченно. Ця лабораторна установа знаходиться в обласному підпорядкуванні, тож і фінансуватися має з обласного бюджету. До того ж в умовах навали COVID на міський бюджет лягає багато додаткових навантажень з утримання установ охорони здоров’я, забезпечення санітарних потреб та ін.

– За останній час місту довелося скоротити фінансування великої кількості програм через необхідність компенсувати витрати на боротьбу із пандемією коронавірусу, закупівлю медичного обладнання для лікарень тощо. До того ж надходження до бюджету міста значно скоротилися через карантинні обмеження та локдаун, коли бізнес змушений був простоювати. Тому ми вкотре звертаємося до керівництва обласної ради, подумати, яким чином здійснювати фінансування мобільної екологічної лабораторії, – зазначив Валерій Еделєв.

Як повідомили у ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України», відновити функціонування еколабораторії у мобільному режимі зможуть лише після отримання повного фінансування. До цього моменту експлуатація лабораторії для моніторингу довкілля буде відбуватись у цілодобовому щоденному режимі стаціонарно по вул. Рекордній, 27 без виїзду за межі території дислокації. Дослідження за зверненням громадян у цей період здійснюватися не будуть. Зазначимо, що лабораторія має працювати на території усієї Запорізької області, адже у регіоні існує чимало «больових» екологічних точок. Мешканці сусідніх з такими об’єктами міст і селищ регіону також мають право на отримання інформації щодо забруднення. І фінансування лабораторії обласного підпорядкування повинно відбуватись за рахунок обласного та державного бюджетів.

В управлінні з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради наголошують, у жодному разі Запоріжжя не залишиться без досліджень стану атмосферного повітря.

– Пересувна екологічна лабораторія є додатковим сучасним обладнанням. І якщо з якихось причин вона якийсь час не працюватиме, це не значить, що в місті Запоріжжі не буде проводитися моніторинг атмосферного повітря. На постійній основі цим займаються одразу 2 спеціалізовані державні установи, які щоденно, щотижня та щомісяця надають дані своїх досліджень у Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області, Головне управління Держ­продспоживслужби у Запорізькій області та у Запорізьку міську раду. Тож кожен мешканець міста може ознайомитися з даними про стан атмосферного повітря на сайті Запорізької міськради, де регулярно публікуються результати цих досліджень, – розповів начальник управління Гліб Золотарьов.

За інформацією, яку отримала «Запорозька Січ», щоб мобільна еколабораторія знов запрацювала в тому режимі, до якого звикли мешканці міста, потрібно 3 млн грн на рік.
Як нам стало відомо, депутати Запорізької обласної ради від фракції «Партія Володимира Буряка «Єднання» підготували звернення до керівництва Запорізької області із пропозицією вирішити питання фінансування пересувної еколабораторії.

Читайте також: У Запоріжжі додатково перевірять лікарні