Минулого тижня працівники Запорізької митниці підбили підсумки своєї роботи у 2011 році. На засіданні під головуванням начальника Запорізької митниці Дмитра Афанасіаді були присутні в.о. начальника Департаменту митних інформаційних технологій Державної митної служби України Катерина Юрченко, заступник голови Запорізької облдержадміністрації Петро Гончарук, президент Запорізького обласного союзу промисловців і підприємців “Потенціал” Петро Ванат та представники правоохоронних органів регіону.

Рекордно поповнили бюджет
За словами Дмитра Афанасіаді, пріоритетом для Запорізької митниці в минулому році було виконання завдань з реформування діяльності митної служби, визначених Програмою економічних реформ на 2010–2014 роки та Концепцією реформування діяльності митної служби України. Відповідно до цих завдань організація митного контролю в Запорізькій митниці була направлена на спрощення, підвищення ефективності і прискорення процесу митного оформлення. Водночас однією з головних функцій митних органів при здійсненні регулювання зовнішньоекономічної діяльності є фіскальна, реалізація якої дозволяє створити ефективну і соціально направлену економіку.
Так, Запорізька митниця поповнила Державний бюджет у 2011 році в розмірі 3,7 мільярда гривень, що перевищує показник 2010 року на 54,3 відсотка. За цей період товарообіг у зоні діяльності Запорізької митниці в порівнянні з 2010 роком зріс на 35 відсотків і склав понад 7 мільярдів долларів США, а у фізичному вимірі – майже 11 тисяч тонн. При цьому зовнішньоекономічні операції підприємств області мали яскраво виражену експортну спрямованість: 64 відсотки товарообігу – це експортні операції, а 34 відсотки – імпортні.
Вдосконалили свою роботу
Позитивні економічні показники діяльності Запорізької митниці, за словами Дмитра Афанасіаді, стали можливими завдяки забезпеченню правильності і повноти оподаткування, а також спрощенню процесу митного оформлення і удосконаленню митних процедур:
– скорочення часу митного оформлення вантажів. Витрати часу на здійснення митного оформлення імпортованих товарів скорочено майже втричі;
– вибірковость контролю на основі системи автоматизованого управління ризиками;
– роботу в підрозділах митного оформлення Запорізької митниці організовано за принципом “єдиного офісу”;
– митне оформлення вантажної митної декларації виробляється тепер одним инспектором;
– встановлення системи відеоспостереження і зчитування номерних знаків.
Крім цього, з 15 грудня 2011 року Запорізька митниця для прискорення здійснення митних процедур приступила до виконання функцій попереднього документального контролю в пунктах пропуску через митний кордон. Таких пунктів пропуску в зоні діяльності митниці два: повітряний – на митному посту “Запоріжжя–Аеропорт” і морський – у Бердянському морському торговельному порту. Тепер функції інстанцій попередньої документальної перевірки (державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю) на державному кордоні делеговані митникам.
Слід зазначити, що з метою оптимізації розташування місць митного оформлення, максимального делегування прав начальникам митних постів, скорочення управлінського апарату митниці вже фактично реформовано структуру Запорізької митниці. Так, в зоні діяльності митниці тепер функціонуватимуть 7 митних постів, які розподілені на території всієї Запорізької області за принципом максимальної наближенності до підприємств, що здійснюють зовнішньоекономічні операції. Одночасно із скороченням управлінського апарату кількість інспекторів митниці, безпосередньо задіяних у процесі митного оформлення, збільшено з 45 відсотків до майже 60.
За товарну контрабанду – сплачувати двічі
Катерина Юрченко нагадала, що з 17 січня набирає чинності закон про посилення адміністративної відповідальності за незаконне переміщення товарів через кордон України. З цієї миті в країні буде скасована кримінальна відповідальність за такий вигляд злочину, як товарна контрабанда. Різниця в адмінвідповідальності після вступу в силу закону, яким декриміналізується контрабанда, полягає в тому, що розмір штрафу становитиме 100 відсотків вартості товару плюс його безальтернативна конфіскація. За такі ж повторні порушення митних правил передбачається накладення штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товарів. Залишається норма про конфіскацію транспортних засобів, які використовувалися для переміщення цих товарів, а в разі приховування товарів від митного контролю – конфіскацію товарів із спеціально виготовленими тайниками. Відповідно, правопорушники, а це може бути або перевізник, або імпортер чи експортер, або інші винні особи, несуть відповідальність за порушення митного законодавства.
Крім цього, Катерина Юрченко подякувала запорізьким митникам за добру роботу, відзначивши високу професійність колективу. Та окреслила задачі, що стоять сьогодні перед Державною митною службою, серед яких – забезпечення поповнення Держбюджету країни, ефективна боротьба з контрабандою, удосконалення принципів роботи з метою полегшення умов діяльності підприємців та контроль за безпекою товарів, що надходять на митну територію України та споживаються громадянами. У першу чергу – продуктів харчування та ліків.
Петро Гончарук подякував митниці за значний внесок у розвиток області та її промислового потенціалу, відзначив високий рівень її діяльності в напрямку застосування технологій електронного декларування. А Петро Ванат у своєму виступі підкреслив те, що митниця та підприємці працюють сьогодні в тісній співпраці, та висловив бажання укріплення цих стосунків та подальшої взаємодії.