З 1 квітня змінились принципи фінансування послуг медичних установ вторинного рівня

З квітня почала працювати програма державних гарантій медичного обслуговування населення для спеціалізованої (вторинної) медичної допомоги. Якщо раніше потреби лікарень та їх пацієнтів фінансувалися частково з державного бюджету, частково з місцевого та ще частину сплачували самі хворі, то тепер всі кошти йдуть через Національну службу здоров’я України. У зв’язку з чим виникає чимало питань щодо подальшого фінансування галузі з боку міського бюджету. “Запорозька Січ” спробувала розібратися в наслідках реформи для Запоріжжя та тих, хто потребує медичної допомоги.

Як розповіла заступниця міського голови Валентина Малиш, бюджетне законодавство закріпило за містом співфінансування оплати медпослуг для покриття вартості енергоносіїв. Також з міського бюджету можуть виділятись кошти на підтримку медичних закладів та місцеві програми надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений програмою державних гарантій. При цьому механізм виділення подібного фінансування не зрозумілий через відсутність чіткого розмежування повноважень між державою та органами місцевого самоврядування.

–  Ми маємо «дофінансувати» галузь, але не розуміємо ціну питання та механізм. Тобто навіть за наявності необхідного обсягу коштів у бюджеті Запоріжжя виникає питання, як їх без порушення закону спрямувати на підтримку медицини. А найважче в теперішніх умовах – вишукати кошти в бюджеті міста, – розповіла Валентина Малиш.

Таким чином, II етап реформи змінив лише механізм надходження коштів від держави до медичних закладів. По факту це означає скорочення видатків на медичну галузь. Як писав сайт “Запорозька Січ”, загальний обсяг фінансування з держбюджету медичних послуг вкрай обмежений, а тарифи на надання цих послуг – занижені. За словами директорки департаменту охорони здоров’я міськради Вікторії Ушакової, в них не закладені зарплатня лікарів, харчування, амортизація обладнання та інші необхідні витрати. За таких умов місто змушене або шукати кошти на компенсацію потреб лікарень, або оптимізувати мережу – закривати медичні заклади, вважає Вікторія Ушакова.

Заступниця міського голови Валентина Малиш зазначила, що зараз міська влада лише підраховує, скільки необхідно коштів. Всі запорізькі заклади охорони здоров’я вчасно уклали договори з НСЗУ. Однак лише половина з них отримали авансові кошти за договорами. А ресурси бюджету міста також обмежені.

Нагадаємо, з міського бюджету було виділено 100 млн грн. на боротьбу з коронавірусом. На ці кошти був створений необхідний запас засобів індивідуального захисту, дезрозчинів, антисептиків. Також придбані експрес та ПЛР- тести для діагностики захворювання, а також додаткове обладнання для лікувальних установ міста. Так, зокрема шоста міська лікарня отримала сучасну рентгенівську мобільну систему з цифровим детектором зображення. Також вже надходять додаткові монітори пацієнтів, кисневі концентратори, вже оплачені ще 25 до 63-х існуючих сучасних апаратів штучної вентиляції легенів.

Читайте також: У Запоріжжі розроблять план виходу з коронакризи