26 липня в Запорізькій ОДА відбулася робоча нарада з регіональним відділенням Асоціації міст України. Мери міст області, депутати Запорізької обласної ради, голови громад зібрались, щоб обговорити питання розподілу субвенції на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування обласного значення, вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах області. Також на порядку денному були питання розподілу між місцевими бюджетами на основі нового формульного розрахунку освітньої субвенції та медичну субвенцію в умовах реформування закладів охорони здоров’я.

Зокрема, Запорізький міський голова Володимир Буряк озвучив занепокоєння багатьох керівників територій по питаннях, які потребують вирішення на рівні Кабінету Міністрів України. Одне з них – розподіл державної субвенції на ремонт доріг місцевого значення.

– Обласним бюджетом було розподілено 187 мільйонів гривень на ремонт доріг місцевого значення. З них Запоріжжя не отримало жодної гривні, – сказав Володимир Буряк.

Також він висловив занепокоєння, що напередодні нового навчального року міста зіткнулись із нестачею коштів освітньої субвенції. За словами Володимира Буряка, вона не враховує всіх потреб освітян. Наприклад, тільки в Запоріжжі кількість учнів з демографічних причин та за рахунок внутрішньо переміщених осіб цього року збільшилась більш ніж на дві тисячі осіб. На навчання нових учнів освітні заклади потребують додаткових коштів. Не менш гостро стоїть і питання соціальної справедливості при виплаті заробітної плати вчителям.

  • 109 мільйонів гривень освітньої субвенції місту необхідно додатково для виконання вимоги про підвищення зарплат педагогам, – зазначив міський голова Запоріжжя.

В. о. директора департаменту освіти і науки ОДА Олена Сороченко уточнила, що якщо зараз середня заробітна плата вчителя складає 10,5 тис грн, то після підвищення вона складатиме 16 тис грн. Також вона розповіла про особливості освітньої субвенції та її розподілу між місцевими бюджетами на основі нового формульного розрахунку. За її словами, нині найбільш болючим питанням для всіх регіонів залишається не врахування у формулі субвенції переповненість класів у великих містах. Адже, якщо формула враховує до 27 дітей у класі, то у великих містах кількість дітей іноді досягає 36. Зокрема, в Запорізькій школі № 71, де цього року набрано три паралелі перших класів, у кожному з яких по 36 учнів. Крім цього, Запорізька область прийняла чималу кількість вимушених переселенців, що також позначилось на кількості дітей у класах. Тож, аби сформувати відповідне звернення до Міністерства освіти України, школи мають порахувати кількість учнів до початку навчального року. Загалом із запланованих на 2018 рік 2,5 мільярда гривень освітньої субвенції до регіону надійшли вже 1,5 мільярда.

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк підняв проблемне питання здійснення компенсації з державного бюджету видатків на галузь охорони здоров’я. Він наголосив, що через те, що субвенція не повністю покриває потреби, вже зараз виникли проблеми із забезпеченням інсуліном хворих на цукровий діабет і з закупкою витратних матеріалів для процедури гемодіалізу для людей із хронічної нирковою недостатністю.

За його словами, Запоріжжю сьогодні необхідно додатково 14 мільйонів гривень на забезпечення інсуліном усіх, хто потребує такого лікування. Це при тому, що 12,8 мільйона гривень уже було виділено з міського бюджету Запоріжжя.

– Порушував це питання в Кабінеті Міністрів України. Державна субвенція не покриває потребу. Ми виділили на це гроші з міського бюджету, але їх достатньо лише до кінця третього кварталу. Тобто необхідно профінансувати четвертий квартал, – заявив Володимир Буряк.

Як повідомив директор департаменту фінансів ОДА Сергій Медвідь, більшість напрямків галузі охорони здоров’я субвенцією нині профінансовані приблизно на 65% від необхідного кошторису. Та за результатами першого півріччя Уряд може переглянути фінансування і виділити додаткові кошти. Якщо цього не станеться, громади мають віднайти необхідні кошти у власних бюджетах.