У середу на ДВС № 1 (Дніпровські водопровідні станції) Комунального підприємства “Водоканал”, біля селища Підпорожнє, пройшли планові навчання з метою вдосконалення практичних навичок й теоретичних знань з організації й виконання заходів під час ліквідації аварії з витоком хлору. За легендою навчань на складі хлору стався витік, у зоні ураження залишилися потерпілі. На підприємстві об 11 годині залунала сирена…

Порятунок “постраждалих”

На заняттях були присутні керівники підрозділів підприємства, робітники та службовці КП “Водоканал”, представники управління з питань попередження НС та цивільного захисту населення Запорізької міської ради, начальники штабів цивільної оборони потенційно небезпечних об’єктів підприємств Запоріжжя та бійці аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ МНС України в Запорізької області.
Насамперед зазначимо, що всі, хто прибув на навчання, отримали сумки з протигазами. Завдяки професії журналіста інколи доводиться відвідувати небезпечні об’єкти. Так от, іноді засоби захисту відвідувачам не надають. І, що цікаво, саме на таких підприємствах та будівництвах незабаром стаються надзвичайні пригоди, і, на жаль, з людськими жертвами. Вважайте як хочете, чи прикмета така, чи власне ставлення до техніки безпеки спрацьовує – якщо не дотримуватися ТБ, то буде НП.
У приміщенні диспетчерської ДВС начальник штабу цивільної оборони Комунального підприємства “Водоканал” Іван Саганович розповів:

Контейнер, що “підкачав”, переміщають до пеналу

– Наше підприємство для приготування питної води використовує хлор (максимальна його наявність – 1 тонна). Це – сильнодіюча отруйна речовина, і використовується вона з усіма належними заходами безпеки. А щоб впевнено діяти під час будь-якої надзвичайної пригоди, і проводяться такі навчання.
До НП ми маємо бути готові завжди. Тож кожного дня визначаються метеоумови, напрямок вітру, сектори можливого ураження на випадок витоку хлору. В диспетчерській, звідки ми починаємо сьогоднішні навчання, знаходиться інформаційний прибор, який автоматично повідомляє про наявність небезпечної концентрації хлору.
За умови відкритого розповсюдження 1 тонна хлору за наявністю вітру в 1 м/с при 20 градусах за Цельсієм покриває сектор довжиною в 4,8 км. За умови наявності капітального приміщення, де зберігається речовина (як у нас), витік хлору є небезпечним для сектора довжиною 530 м. Тобто до зони теоретичного ураження потрапляє і частина селища Підпорожнє – в нас розроблено заходи взаємодії із місцевою владою. На підприємстві ДВС-1 працюють 150 осіб, місцеві мешканці та жителі Запоріжжя, на зміну заступають 100 робітників. Всі вони проходять навчання і знають, що робити під час НП.
Диспетчер ДВС № 1, отримавши інформацію від оператора хлораторної, оцінив обстановку, провів оповіщення робітників і службовців станції сиреною та оголошенням, доповів про пригоду начальнику ДВС № 1, викликав телефоном 101 аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ МНС України в Запорізькій області та до прибуття відповідального керівника (цього дня це був начальник станції Андрій Курта) керував роботами з локалізації аварії.
Коли пролунала сирена, працівники миттєво надягли протигази та організовано пішли до прохідної – місця, з якого має проводитися евакуація. Кожен керівник підрозділу підприємств має визначити, чи не залишилися у небезпечній зоні його підлеглі, і в такому випадку повідомити начальнику станції. Учасники навчань перемістилися до складу, де стався теоретичний витік. Тут вже працювали дві водні завіси та система знезараження – повітря з приміщення, яке теоретично містило небезпечну концентрацію хлору, проходило спеціальну обробку реагентами. Але ж, за легендою, у приміщенні складу є постраждалі…

Працює аварійно-рятувальний загін спецпризначення

– За сценарієм, дві працівниці, порушивши правила техніки безпеки, не пішли до місця евакуації, а, надягнувши протигази, зайшли до складу, щоб перевірити – що сталося? І втратили там свідомість. Нагадаю, розглядається найгірший з можливих варіантів. Їх тепер мають рятувати, – сповістив Іван Саганович.
Аварійно-рятувальний загін спецпризначення (АРЗ СП) під командуванням Віталія Огія прибув вчасно, вклавшись у нормативний термін. На місці пригоди працювали аварійно-рятувальний автомобіль, радіологічна, хімічна лабораторії та пожежна автоцистерна на базі автомобіля “КамАЗ”. Зразу ж оцінити ситуацію пішли розвідники у кислотостійких костюмах “Рятівник” з автономними апаратами дихання. Як нам пояснили, склад має спеціальне віконце, крізь яке проводиться візуальне обстеження. Потім рятувальники підключилися до місцевих гідрантів та створили третю водну завісу, одночасно рятували й постраждалих. Дівчат поклали на ноші, замінили їм протигази на автономні апарати дихання й винесли із небезпечної зони до місць теоретичного прибуття “швидкої допомоги”.
Потім рятувальники, все ще у спецкостюмах, виявили пошкоджений контейнер, з якого витік хлор, та за допомогою наявного крану перемістили його у спеціальний пенал, який повністю ізолює небезпечну речовину.
– Як бачите, рятувальники працюють на місцевому обладнанні без допомоги наших спеціалістів, автономно. І мета таких навчань – саме опрацювати такі дії, вдосконалити їх. Є навчальний фільм, проводяться заняття, а під час таких навчань рятувальники вдосконалюють свої дії в реальних умовах.
Дійсно, підйомник спочатку “не хотів” слухатися рятувальників. Але за кількох спроб контейнер було переміщено куди треба.
Тож менше ніж за півгодини увесь “теоретичний” хлор вже було змито водою, а після цього він не становить загрози і може вільно стікати у місцеву каналізацію – на місці навчальної аварії проведено необхідну дезінфекцію.
“Постраждала”, майстер зміни Ірина Костюкова, розповіла, що у навчаннях вона бере участь регулярно, а от у ролі “жертви хлору” – вперше:
– Рятувальники працювали одночасно і швидко, і коректно. Думаю, за реальної загрози вони дійсно врятують.
– Під час проведення навчальних заходів керівний склад та органи управління підприємства набули практичних навичок з питань керівництва діями підлеглих служб і формувань, – підсумував захід начальник штабу ЦО Іван Саганович. – Можу тільки висловити жаль, що в цілому по місту, в країні далеко не всі визнають необхідність та важливість правил та норм цивільної оборони. Наприклад, я не впевнений, що працівники усіх нових фірм та приватних підприємств, великих супермаркетів мають відповідні знання та навички.
Командир АРЗ СП Віталій Огій розповів:
– Процес ліквідації аварії, швидкість наших дій завжди залежать від складності ситуації. Сьогодні ми вклалися у норми й терміни, відпрацювали всі поставлені завдання.
Підбиваючи підсумки навчань, виконуючий обов’язки генерального директора КП “Водоканал” Ігор Очеретько зазначив:
– Рівень підготовки керівного та особового складу формувань, робітників і службовців відповідає вимогам, які стоять перед цивільною обороною підприємства. Навчальні цілі, які були визначені, на навчаннях досягнуті, навчальні питання повністю відпрацьовано. Ми працюємо не для “показухи”, а щоб нічого не трапилося.
Ігор Очеретько подякував усім учасникам та спостерігачам проведеного навчально-тренувального заняття, а також привітав Державний аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ МНС України в Запорізькій області з Днем рятівника, який відзначався днями.
І після завершення навчань працівники ДВС повідомили нам: поки що жодного разу на станції хлор реально не витікав. Хай так буде й надалі!
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА