Дніпровська електроенергетична система – одна з восьми енергосистем, що входять до складу державного підприємства НЕК “Укренерго”, а за значенням – провідна. Загальна потужність трансформаторів становить 18347,1 МВА.
ЕС здійснює транспортування електричної енергії до магістральних мереж для потреб Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської областей, а також централізоване диспетчерське управління електричними станціями і мережами у цих же областях, на території площею 83,7 тис. кв. км, де проживає більше 7 млн. населення.
На сьогоднішній день на балансі ДнЕС – понад 4000 км повітряних ліній напругою 750–330 кВ. Тільки у Запорізькій області протяжність унікальних високовольтних повітряних ліній становить майже 1600 км. Цими лініями наше підприємство здійснює передачу електричної енергії від блоків атомних, теплових та гідроелектростанцій до підстанцій 750–330 кВ, де напруга понижується та передається до споживачів (обласні електропостачальні компанії, великі металургійні комбінати).
Обладнання підстанцій та повітряних ліній електропередач підтримують у працездатному стані майже 1900 осіб, які, незважаючи на будь-які погодні умови, надають тепло та світло мільйонам людей, у т.ч. забезпечують безперервну роботу металургійних підприємств, фабрик, заводів, шахт та інших життєво важливих об’єктів.
Нині неможливо собі уявити життя без електроенергії. Вона завжди потрібна для кожного із нас, як вода, повітря, їжа, є основним чинником нашого спокою та впевненості. Але не всі громадяни це розуміють і для своєї наживи та користі, в результаті злочинної діяльності, завдають значної шкоди енергосистемі, що загрожує стійкості функціонування єдиної енергетичної системи.
Проблема, про яку йтиметься – крадіжки енергетичного майна з високовольтних магістральних ліній електропередач напругою 750–330 кВ, динаміка зростання яких створює все більшу загрозу для безперервного забезпечення електричною енергією усіх споживачів Запорізької області.
І вдень, і вночі зловмисники, використовуючи різні транспортні засоби, знімають кутники з опор, обрізаючи їх автогеном, бензорізами, “болгарками”, іншими технічними засобами, якими вони “озброєні” достатньо добре. При цьому різко зменшується стійкість конструкції опори, що може призвести до її падіння та до автоматичного відключення всієї лінії від блоку електростанції і знеструмлення споживачів на значній території. Тому це може спричинити непередбачені наслідки, особливо при сильному вітрі та ожеледиці. Відключення ПЛ, що відходять від АЕС, як правило, завжди призводить до розвантаження блоків від 300 до 2000 МВт. На блоках вмикається автоматика аварійного відімкнення, і тільки Богу відомо, що може статися за таких обставин. Крім того, різка зупинка декількох працюючих блоків призводить до проблем з підтриманням необхідної величини частоти струму в мережі, що у разі виходу значення частоти за межі критичних показників може спричинити автоматичне відключення єдиної енергетичної системи України. Наслідком буде відсутність енергопостачання на території всієї країни на значний час.
Вандали ні перед ким і ні чим не зупиняються, нікого не соромляться та не бояться. Живуть вони серед нас з вами.
Зазвичай зрізані металеві кутники здаються за копійки нелегальним або легальним покупцям металобрухту на пункти прийому, що розташовані як в селах, так і в містах. На жаль, правоохоронні органи належним чином не контролюють роботу цих приймальних пунктів.
Деякі громадяни викрадені металоконструкції використовують для своїх потреб (будують гаражі, дачі, погреби, огорожі). Але нам чомусь байдуже, що відбувається поруч, чому розкрадається наше майно…
Дуже шкода, що крадії металу не замислюються над тим, що в той час, коли вони здійснюють протиправні дії, в результаті яких буде незаплановане відключення напруги, хтось із їхніх рідних та близьких, можливо, потребує негайної медичної чи іншої допомоги.
Крадіжки елементів конструкцій опор ліній електропередач останнім часом набули особливо небезпечного характеру.
Так, 26 січня 2012 року о 18.59 сталося аварійне розвантаження одного із блоків Запорізької АЕС. Причиною цього стало падіння однієї з опор ПЛ 750 кВ “ЗаАЕС-Південнодонбаська” на території Великобілозерського району внаслідок розкрадання елементів конструкції опори. Зловмисники, що викрали металеві кутники з опори, затримані. Ведеться слідство.
За останні п’ять років на території Запорізької області найбільшу кількість крадіжок на ПЛ 750–330 кВ виявлено в Оріхівському (10), Вільнянському (7), Василівському (6), Токмацькому (5), К.-Дніпровському (4) районах.
Значну допомогу в роботі з попередження розкрадання енергетичного майна могли б надати районні держадміністрації, селищні, сільські ради, правоохоронні органи, належно контролюючи приймальні пункти металобрухту та здійснюючи роз’яснювальну роботу серед жителів населених пунктів, поблизу яких проходять повітряні лінії. На жаль, забезпечити надійну охорону опор повітряних ліній електропередачі силами та засобами енергосистеми немає можливості.
Микола БОГДАНОВ, заступник начальника служби  охорони об’єктів Дніпровської електроенергетичної системи