Щоранку тисячі людей обирають для себе гарячий напій, яким розпочнуть новий день

Чай або кава? Між любителями цих двох напоїв постійно точаться суперечки та не вщухають дискусії. Одні й дня не можуть прожити, не випивши кави, інші ж не вбачають в ній нічого корисного і надають перевагу чаю. Що ж спільного та відмінного у цих двох напоях, та чим вони корисні – дізнавалася «Запорозька Січ».

У вічній суперечці за першість між двома напоями, кавою та чаєм, наведено вже безліч аргументів. А все тому, що вони обидва корисні для здоров’я, особливо в натуральному вигляді, без цукру і ароматизаторів. Можуть бути частиною здорової дієти та покращувати самопочуття.

Плюси кави: довге життя та краща пам’ять

Кава – це не просто кофеїн. Вважається, що вона допомагає уникнути хронічних хвороб на кшталт діабету і проблем із печінкою. Крім того, покращує пам’ять і функції мозку. Інше дослідження показало, що якщо пити до 3 чашок в день, ризик хвороби Альцгеймера знижується на 65%. Кава також містить поліфеноли і антиоксиданти, які перешкоджають запаленню в організмі і розвитку деяких видів раку: шийки матки і колоректального.1_a4yw5XtNzR2LN_k_wi3OEw

До того ж ранкова чашка кави може поліпшити емоційний настрій. І як приємна родзинка – кава бере участь у спілкуванні людей одне з одним. Не дарма кажуть «обговорити за чашечкою кави». Загалом, плюсів багато!

Кожен справжній любитель кави, якщо і не пробував, то як мінімум чув про відому на весь світ індонезійську каву Лувак (Лювак). Якими тільки епітетами не нагороджують цей сорт виробники і продавці: «найдорожча», «найпрестижніша у світі», «елітна» тощо. Головна дійова особа в ланцюжку виробництва найдорожчої кави – маленький звір з сумними очима – мусанг азійський. Процес виготовлення цього вишуканого напою полягає в наступному: звірки поїдають свіжі кавові ягоди, які в їхніх шлунках і кишечнику за рахунок особливих ферментів піддаються обробці. Кавові зерна, які природним шляхом залишають травний тракт звірків, сушаться на сонці, потім ретельно промиваються, після чого знову висушуються на сонці і тільки потім обсмажуються. Вартість даного сорту кави може досягати майже 1 тис. доларів за 1 кг в роздрібному продажі.

Плюси чаю: кращий імунітет та міцні кістки

Ти любиш його за підбадьорливий і зігрівальний ефект, за приємний смак і за те, що чай – найкраща компанія до цікавої книги і найкращий напій для душевної бесіди. Постійне вживання чаю пов’язане зі схудненням, поліпшенням функцій імунної системи, зниженням ризику інфаркту. Крім того, у любителів чаю міцніші кістки і менший ризик їх зламати. Чай допомагає роботі мозку і розслабленню організму. У чаї міститься амінокислота L-теанин, яка сприяє тому, що людина заспокоюється і слабкіше реагує на стрес. Чай має протизапальну дію: антиоксидантів в ньому більше, ніж у каві.1_(2)

До того ж ми звикли думати, що немає нічого ефективніше ударної дози кави одразу після пробудження «щоб очі відкрилися». Але навіть непрофесіонали знають, що в хорошому зеленому чаї кофеїну нітрохи не менше, ніж у найміцнішому еспресо. А в деяких сортах – набагато більше. Зате «працює» чай обережніше кави, дбайливіше стосовно тіла – жодних потрясінь для серця і перезбудження для нервової системи.

На сьогодні відомо понад 1500 сортів чаю. При цьому всі їх можна розділити всього на 6 категорій: чорний, зелений, білий, червоний, жовтий і постферментований (наприклад, пуер). А ось каркаде, мате, іван-чай та інші – це вже трав’яні збори.

Лідером зі споживання у світі залишається чорний чай – на нього припадає 75% продажів. До речі, в Китаї його називають червоним, орієнтуючись не на колір заварки, а на відтінок самого напою.

Чому чорний чай такий затребуваний?

Роблячи болісний вибір в магазині (за звичкою схиляючись до чорного чаю, а за рекомендаціями – до зеленого), варто завжди пам’ятати про користь чорного чаю. Є 8 важливих властивостей, які роблять його незамінним:

  • зміцнення імунітету (через наявність антиоксидантів);
  • профілактика онкологічних захворювань;
  • зниження рівня «шкідливого» холестерину;
  • профілактика серцево-судинних захворювань;

профілактика інсульту;

  • нормалізація травлення;
  • зниження рівня цукру в крові (звичайно, якщо пити чай БЕЗ цукру!);
  • підвищення концентрації (спасибі L-теаніну і кофеїну).
  • Проте чорний чай шкідливий вже через годину після заварювання. Якщо спостерігали, то на кухлику залишається темний наліт від чаю, так ось цей наліт і є свого роду шлак. Зелений можна заварювати кілька разів, і він буде корисний.

Вартість найдорожчого чаю сягає сотень тисяч доларів за кілограм сухого листя. Найдорожчий чай називається «Великий червоний халат», що китайською звучить як Так Хун Пао. Це один із сортів, що відрізняються насиченою ферментацією, яка надає смак і аромат, незрівнянні з жодним іншим. Але за таке задоволення доведеться заплатити 680 тис. доларів за кілограм.

Мінус чаю і кави – кофеїн

Кофеїн впливає на багато процесів в організмі. Наприклад, активує нервову систему, і людина стає гіперактивною, підвищує тиск і пульс, викликає дискомфорт у шлунку. Вважається, що люди, які споживають понад 400 мг кофеїну в день, знаходяться в зоні ризику зі здоров’я. У стандартній чашці кави – 92 мг, чорного чаю – 47 мг, зеленого чаю – 29 мг. Особливо важливо стежити за цим людям, у яких є хронічні захворювання, а також вагітним. Проте обирати свій варіант напою має кожен окремо. Об’єктивно – обидва напої хороші, обирайте на свій смак!

Фарбування зубів

Так само, як і червоне вино, кава і чай відомі тим, що перетворюють наші перлинно-білі зуби на жовті й коричневі. Але який з напоїв робить це сильніше? Схоже, що більшість зубних лікарів згодні з тим, що природні пігменти чаю з більшою ймовірністю пристануть до зубної емалі, ніж пігменти кави. Особливо, якщо ви використовуєте засіб полоскання для рота, що містить широко поширений антисептик хлоргексидин, який, судячи з усього, притягує мікроскопічні частинки і пов’язує їх. Проміжний підсумок: якщо ви хочете мати білосніжну усмішку, то кава – це, можливо, менше з двох зол.

Чи варто пити каву з молоком?

  1. Не варто, якщо ви на дієті і боїтеся набрати вагу. У чашці чорної кави 4,7 калорії – кількість, практично нешкідлива для фігури. Для порівняння, в чашці кави з молоком і цукром калорій не менше 50.
  2. Кава з молоком корисніша вечорами. Чорна кава підвищує енергійність і розумову діяльність – оскільки в ній немає молока або вершків, які пом’як­шували б ефект. Тому, якщо ви любите пити каву вечорами, ризикуєте заробити безсоння. Виправити цю проблему можна за допомогою невеликої порції молока в каву (близько 50 г) – таким чином ви зможете і насолодитися улюбленим напоєм, і забезпечити собі спокійний здоровий сон.
  3. Кава з молоком для тих, хто страждає від підвищеної кислотності. В такому випадку чорна кава не рекомендується – вона підвищує і без того високий рівень pH. Кава з молоком діє м’якше. Крім того, якщо ви страждаєте від підвищеної кислотності, не забувайте пити багато води і додайте до раціону продукти, в яких її багато, наприклад, огірки.
  4. Молоко в каву запобігає раку стравоходу. Одне з основних побоювань щодо кави пов’язане з тим, що ароматний напій може призвести до раку стравоходу. Якщо додати до кави молоко, це знизить загальну температуру напою, і ваш шлунок буде поза небезпекою.
  5. Кава з молоком корисна для кісток. Чорна кава має один неприємний побічний ефект – вона заважає засвоєнню деяких елементів, зокрема кальцію. Додавання молока в каву допомагає компенсувати втрату кальцію.

Чи варто пити чай з молоком?

При змішуванні тваринного білка молока і гарячого чаю утворюються сполуки, які не кожен організм здатний переварити. Вони можуть викликати бродіння, дискомфорт і інші неприємні відчуття.

  1. Чай з молоком виявляється провідником всмоктування в організм різних жирів.
  2. Не можна пити такий чай натщесерце.
  3. Сам по собі чай з молоком досить калорійний продукт. Він не стимулює обмін речовин.
  4. Чай з молоком не сприяє розширенню судин. В такому чаї менше кофеїну, і він не буде джерелом бадьорості та енергії.

Читайте також: Модна класика: чим особливі вироби з кришталю