Цьогоріч перехід від травневої прохолоди до червневої спеки в Запоріжжі відбувся всього за кілька днів

І люди, які ще вчора ходили в куртках, тепер потерпають від спекоти. Та якщо вдома чи на роботі для вашого комфорту існують кондиціонери чи вентилятори, то як вберегтися, коли виходиш в місто чи користуєшся громадським транспортом.

До того ж синоптики прогнозують нам досить спекотне літо і в наступних місяцях, тож доведеться, мабуть, прислухатись до порад медиків та інших фахівців, як пережити таку аномалію.3

Поради від Центру здоров’я

Наприклад, в Центрі Громадського здоров’я МОЗ України рекомендують:

  • перебувати якомога менше на сонці, особливо з 11 до 16 години, за можливості заходити в прохолодні приміщення (наприклад, супермаркети – це допоможе організму впоратися зі спекою);
  • бути обачними та наносити сонцезахисний крем, виходячи на вулицю;
  • біля водойм обгоріти найлегше, тому варто завжди знаходитись в сонцезахисних окулярах, капелюсі та у світлому легкому одязі з довгим рукавом;
  • пити більше води, регулярно і маленькими порціями. Не радять пити алкоголь, напої з кофеїном і з великою кількістю цукру, адже це призводить до втрати організмом ще більшої кількості води. Не рекомендуються і дуже холодні напої – вони можуть викликати судоми шлунку;
  • не варто їсти багато жирної і гарячої їжі, адже це створює додаткове теплове навантаження для організму;
  • кращий спосіб охолонути – прийняти прохолодний душ;
  • бути обережними з фізичними вправами на сонці. Варто починати робити вправи поступово, нарощуючи темп, при відчутті слабкості або запамороченні негайно припинити

Симптоми теплового удару:

  • – відчуття загальної слабкості;
  • – біль в голові і запаморочливість;
  • – прискорений пульс;
  • – блювота;
  • – температура, озноб, судоми;
  • – незважаючи на спеку, ви перестали пітніти;
  • – втрата орієнтації;
  • – нетипово блідий колір шкіри;
  • – сонячні опіки;
  • – втрата свідомості.

Перша допомога при тепловому ударі:

  • забезпечити вільний доступ свіжого повітря, помістити людину в тінь або в добре вентильоване приміщення;
  • розстібнути комір або роздягнути до поясу;
  • укласти на спину з підведеною головою;
  • на голову покласти холодний компрес, а тіло обернути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою;
  • забезпечити великою кількістю прохолодного пиття

4

Обережно, діти!

А от в Головному управлінні Держпродспоживслужби нагадують, що спекотну погоду найгірше переносять маленькі діти, люди похилого віку, вагітні, а також люди, які страждають на ожиріння, хвороби серця, гіпертонію та діабет. І дають детальні рекомендації, як пережити спекотний період всім людям.

Чим небезпечна спека

Вона призводить до згущення в організмі крові – це загрожує виникненням тромбів. Навантаження на всі системи організму збільшується. У спеку знижується кількість кисню в повітрі, у людини настає гіпоксія – кисневе голодування. Навіть практично молоді та здорові люди в спеку не відчувають себе бадьорими, стає важко дихати, навалюється млявість і сонливість. Перегрівання загрожує тепловим і сонячним ударом, зневодненням, загостренням хронічних захворювань і може вивести з ладу будь-кого, незалежно від віку та стану здоров’я.

Що пити

Наш організм у спеку швидко втрачає воду. Особливо сприйнятливі до зневоднення діти і люди похилого віку. Щоб не допустити зневоднення організму, потрібно пити стільки, скільки хочеться – до 3 літрів в день. Кращим напоєм для поповнення запасів рідини є чиста прохолодна вода. На відміну від інших, вона не містить зайвого цукру і барвників. Можна пити мінеральну воду, воду, підкислену лимоном, фруктові та овочеві соки. Соки дають організму безліч цінних мікроелементів і вітамінів, тому в спеку після них не хочеться їсти, і ми відчуваємо приплив сил і енергії. Пийте морси, компоти з фруктів, зелений чай (він чудово тонізує і добре втамовує спрагу). Пити краще невеликими порціями, але часто. Тоді водний баланс в організмі буде в нормі. Також рекомендують додавати у воду краплю солі – такий «напій» допоможе зберегти рідину в вашому організмі.

Що з’їсти, щоб охолонути

Перш за все зменшіть розмір порцій, до яких ви звикли. Відмовтеся від солоних, жирних і смажених страв. Після них сильніше хочеться пити. Набагато краще підійдуть легкі холодні супи (окрошка, борщ), пісне м’ясо і риба, овочеві салати і фрукти. Пиво і кофеїновмісні напої сприяють зневодненню. Навіть морозиво не стільки охолоджує організм, скільки обтяжує, бо це жирний продукт. У спеку кращий десерт це фрукти і ягоди. А якщо вже так хочеться морозива – віддавайте перевагу фруктовим або ягідним – домашнього приготування.

Бережіть очі від сонця

Тривале перебування на сонці може спричинити подразнення кон’юнктиви. Фотокератит – дуже болючий сонячний опік рогівки, симптоми якого проявляються зазвичай через 6-12 годин після опромінення, відчувається втома очей. Негативний вплив сонця на очі проявляється через роки. Люди, які не захищають очі від сонця, в літньому віці страждають на дегенерацію рогівки, катаракту.

Одяг та взуття

Вибирайте легкий вільний одяг світлих відтінків з натуральних тканин – льону або бавовни, натурального шовку, щоб ваше тіло могло вільно «дихати». Такий одяг вбирає вологу, не прилипає до тіла, якщо ви спітніли, пропускає повітря. А ось синтетика створить ефект теплиці. Відмовтеся від нарядів з блискітками і стразами – вони притягують сонячні промені. Спідня білизна теж не повинна бути тугою або містити синтетику.

У сонячні дні слід носити легкий головний убір: капелюха, панаму або хустинку з натуральної тканини.

На час спеки краще відмовитися від постійного носіння взуття на високих підборах. Виберіть босоніжки на невеликому «ходу» або танкетці. Найкраще для літньої прогулянки підійдуть шкіряні босоніжки або капці.

Як перенести літню спеку в місті

Якщо температура в тіні перевищує 30°C, то краще не виходити на вулицю, особливо в обідній та післяобідній час, коли сонце найбільш активне. У місті вибирайте завжди затінену сторону вулиці, носіть з собою пляшку води і не забувайте про головні убори.

Вдягніть той одяг, який не буде прилягати до тіла, а забезпечуватиме доступ повітря до шкіри. Найкраще одягати речі з натуральних тканин – бавовни, льону або шовку, а не штучних, які унеможливлюють доступ повітря до шкіри.1

Хитрощі від спеки

Охолодитися допоможуть нетипові засоби. Наприклад, протирайте прохолодною водою місця, де б’ється пульс (за вухами, під пахвами, зап’ястя, шию, внутрішню частину ліктьових згинів та колін). Покличте на допомогу косметику: є спеціальні охолоджуючі креми. Їх зазвичай застосовують для боротьби з целюлітом, але і в спеку вони охолодять вашу шкіру за лічені хвилини. Або ж просто тримайте під рукою ментоловий гель і змащуйте їм зазначені вище місця (шию і т. д.).

Також під час прийому душу користуйтеся дегтярним милом для боротьби з потовиділенням.

А психологи радять поставити на телефон і комп’ютер заставки із зимовими пейзажами – це діє на підсвідомість і допомагає хоч трохи забути про спеку.

Читайте також: Як запоріжцям правильно носити маску та рукавички у літню спеку