В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей

Кожен 3-й українець у віці від 18 до 65 років має підвищений кров’яний тиск. При цьому зростає захворюваність на гіпертонію серед молодих чоловіків – на неї страждає кожен 5-й у віці від 18 до 24 років.

Бережіть своє серце!

Лікарі зазначають, що у багатьох випадках серцево-судинні хвороби є результатом нездорового способу життя та нервового напруження на тлі стресів. Провокуючими факторами є погане харчування, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю, психосоціальні фактори.

Харчуйтеся правильно: надавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби; обмежуйте вживання жирів, олії, солодощів.

Вживайте менше солі: не досолюйте їжу, норма солі на добу – 1 чайна ложка.

Будьте активними: 1,5 години на тиждень приділіть кардіо навантаженням або по 30 хвилин 5 разів на тиждень займайтесь будь-якими фізичними справами, що змушують серце битися швидше.

Стресостійкість: уникайте стресів та вчіться справлятися з ними.

Здоровий спосіб життя: відмовтеся від паління та алкоголю.

Слідкуйте за своєю вагою.

Регулярно проходьте медогляд та профілактичні скринінги.

Контролюйте тиск та рівень цукру в крові.

Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовпчика. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.

Для збереження свого життя та запобігання різних ускладнень вже існуючих серцево-судинних захворювань потрібно своєчасно звертатися до лікаря, який призначить відповідне лікування. Чітко дотримуватися призначень і рекомендацій лікаря, не займатися самолікуванням.інфаркт-ознаки2

Любов та позитивні емоції

Лікар-кардіолог Запорізької міської лікарні №10 Ольга Гребенчук, вважає, що найпотужнішим профілактичним засобом проти всіх серцево-судинних захворювань є зниження кількості та інтенсивності нервово-психічного напруження.

За її словами, люди часто зізнаються, що саме «вибухонебезпечне» з нервово-психічної точки зору місце для них – це власна оселя. Якщо на роботі, з чужими людьми ми ще намагаємося стримувати прояви негативних емоцій, то з рідними звертаємося за принципом «навіщо зі своїми церемонитися?» і зливаємо на них накопичене за день роздратування. Нам часто відповідають тим же. Це породжує взаємні образи, напругу у стосунках та… серцево-судинні захворювання. Отже, не тільки психологи, а й кардіологи радять доброзичливо ставитися до себе і людей, вчитися прощати від душі, забуваючи те, за що пробачили.

Кожній людині необхідні позитивні емоції. Потужну профілактичну дію мають гарні фільми, книги, спілкування з друзями, активне інтимне життя з коханою людиною.

На думку лікаря, важливою складовою частиною профілактики серцево-судинних захворювань є «м’язова радість», про яку говорив академік Павлов. Це заняття спортом, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, плавання, туристичні походи, тобто будь-яка фізична діяльність, яка приносить людині задоволення.

– Добре прищепити собі звичку до процедур, що гартують: це може бути контрастний душ, обливання холодною водою, ходіння босоніж по снігу, відвідування лазні або сауни – вибір величезний, і кожен може знайти те, що йому більше до душі. А між тим, всі ці заходи зміцнюють стінки судин і тим самим попереджають багато серйозних захворювань, – зазначає Ольга Гребенчук.

Також вона вважає, що треба приділити значну увагу правильному харчуванню.

– Доведено, що велика кількість в нашому раціоні жирної, гострої, солоної їжі не тільки викликає ожиріння, але і погано впливає на еластичність судин, а це порушує кровообіг. Особливо гостро стоїть питання з сіллю при гіпертензії. В цьому випадку виключення з раціону кухонної солі є мірою першої необхідності. Але і всім іншим для профілактики серцево-судинних захворювань варто було б взяти за правило ніколи не досолювати їжу, а солоні делікатеси ставити тільки на святковий стіл. Річ у тім, що надлишок солі в організмі заважає ниркам справлятися з виведенням з нього рідини, і тим самим створює зайве навантаження на судини і серце. Крім того, існують продукти, які можуть впливати безпосередньо на серцево-судинну систему. До них належать міцний чай, кава, алкогольні напої. Всім цим, особливо алкоголем, не варто зловживати, – радить лікар.

Що таке інфаркт

Щоб перекачувати кров, серцю постійно потрібен кисень і поживні речовини. 2 великі коронарні артерії займаються постачанням збагаченої киснем крові до серця. Якщо одна з цих артерій або їхніх відгалужень раптово закупорюються, у певній частині серця виникає нестача кисню. Таке явище називається серцевою ішемією.

У разі тривалої серцевої ішемії тканина, яка не отримує кисню, відмирає, що власне і називають серцевим нападом, інфарктом міокарда або, кажучи буквально, смертю серцевого м’яза.

У деяких випадках симптоми інфаркту можуть не проявлятися взагалі, проте більшість відчуває біль в грудях. Може бути ускладнення дихання, запаморочення, непритомний стан, нудота.

Біль, що виникає при інфаркті, можна порівняти з відчуттям здавлювання серця. Він може бути постійним або періодичним. Також варто відзначити, що у жінок частіше, ніж у чоловіків, окрім болю спостерігаються інші ознаки серцевого нападу: ускладнене дихання, нудота, блювання і біль в спині або щелепі.

Серцеві напади тривають протягом декількох годин, тому не зволікайте зі зверненням по медичну допомогу, якщо підозрюєте інфаркт.

Читайте також: У Запорізькій області за добу десятки людей захворіли на коронавірус