Все частіше лікарі стикаються з випадками отруєння дітей алкогольними напоями, токсичними препаратами та наркотичними речовинами

Практичний психолог КНП «Міська дитяча лікарня №5» Анастасія Шайхет дає поради батькам, як спілкуватися з підлітком про алкоголь, та розповідає, що допоможе уникнути залежності

Підвищений інтерес до «дорослого» життя

Багатьом підліткам здається, що дорослі недостатньо їх люблять, мало приділяють їм уваги. У тінейджерів виникає відчуття внутрішньої порожнечі та самотності, яке вони компенсують за допомогою алкоголю. Їх тішить легкість та свобода, яка приходить зі сп’янінням, адже алкоголь – сильний розслаблюючий засіб. Він на певний час допомагає зняти емоційну напругу, позбутися сором’язливості, комплексів, бар’єрів у спілкуванні. Підлітки часто обирають алкоголь як можливість отримати швидкий ефект. Щоб отримати задоволення від футболу, потрібно годину побігати, від стосунків – час на побудову цих стосунків. Скрізь треба докладати зусиль. А коли ти вживаєш алкоголь, то це швидко дає ефект впевненості у собі.

Інший важливий фактор – «колективізм». Підлітку треба суспільство рівних, де його сприймають як особистість. Останні шкільні роки – єдиний період в нашому житті, коли почуття приналежності до групи, загальні стандарти поведінки, ставлення однолітків не просто важливі, але й служать необхідною умовою розвитку особистості. Саме тому, раз спробувавши алкоголь, підлітки бояться здатися слабкими в очах приятелів та вже не можуть зупинитися. До того ж вони можуть пити дуже багато та все поспіль, змішувати різні за міцністю напої, чому сп’яніння у багато разів посилюється та несе загрозу для здоров’я і життя.

Насправді далеко не всім підліткам подобається смак алкоголю, у багатьох він викликає огиду. Але навіть якщо справа закінчується отруєнням, алкоголь посідає настільки важливе місце у їхніх уявленнях про дорослішання, що зупинитися та відмовитися пити в наступний раз їм дуже складно.

В експерименті на автотренажері, який проводила група психологів під керівництвом професора університету Темпла (США) Лоренса Стейнберга, гравцям запропонували вибір: зупинитися на жовтий сигнал світлофора або ризикнути проїхати. Граючи поодинці, і дорослі, і підлітки обирали безпечний варіант. Але у груповій грі підлітки ризикували удвічі частіше, а поведінка дорослих не змінювалося.

Присутність однолітків так сильно впливає на емоції, що діти поводяться нерозважливо, а бажання отримати визнання настільки велике, що заважає адекватно оцінювати небезпеку. В 14 років здоров’я здається нескінченним. Підлітки не завжди вірять та приймають аргументи дорослих серйозно: «Чому вам можна, а мені ні?»

Заборона не вирішує проблему

Іноді може здатися, що найправильніше рішення – сувора заборона та тотальний контроль. Цей прийом ніколи не спрацьовує і, швидше за все, підштовхне підлітка до нових експериментів, які він буде приховувати набагато ретельніше. А ось розібратися в тому, як і чому сталося, що дитина напилася, і чи збирається вона повторити цей досвід, потрібно обов’язково.

Найчастіше підлітки вживають спиртне потайки від батьків. Якщо таке сталося, почніть розмову з дитиною головного – з того, що ви відчули, коли побачили сина або доньку в такому стані. Висловіть свій страх, смуток, здивування, обурення. При цьому уникайте осудливих слів і оцінок, говоріть тільки про себе. Потім можна розпитати про те, що сталося напередодні: «Що та скільки ви пили?»; «Хто ще був з тобою вчора, як вони почуваються?»; «Як вийшло, що ти не зміг(ла) зупинитися вчасно?». Що б не відбувалося в житті вашої дитини, важливо зберегти основу ваших взаємин – взаємна повага, довіра та хоча б мінімальний контакт. Тільки в цьому випадку підліток буде вас чути навіть у період найбільш нерозважливих вчинків.

Що допоможе уникнути залежності дитини від алкоголю?

  • довіра, хороший контакт з батьками, відкриті комунікації;
  • несуперечливі правила всередині сім’ї;
  • відповідність вимог батьків до віку і особливостей дитини;
  • вільне вираження емоцій та їх обговорення;
  • сімейне дозвілля без вживання алкоголю батьками;
  • здорові рольові моделі;
  • культурний, інтелектуальний розвиток, хобі та захоплення.

Будьте уважні та доброзичливі до своїх дітей, а за потреби не соромтеся звертатися до кваліфікованих фахівців за психологічною допомогою.

Читайте також: У Запоріжжі молодик ховав наркотики у спідній білизні