У літній час єдиний порятунок від спеки – це пляжний відпочинок

Проте під час прийому сонячних ванн та купання у теплій воді більшість забуває про особисту безпеку. Сонячний або тепловий удар, вже не кажучи про надзвичайні події на воді – це все тільки слова, доки вони не починають стосуватися безпосередньо нас. Тому, перебуваючи на відпочинку, кожен має знати основні правила порятунку, щоб в разі необхідності скористатися ними і врятувати життя собі або навколишнім.

З початку року на водоймах країни загинуло 688 людей, з них 74 дитини. Лише з початку липня на водоймах загинуло 145 українців, з них 20 – дітей. Цей показник вже перевищив торішню липневу статистику. Щоденно у Запорізькій області стається від 1 надзвичайної події на воді. У зв’язку зі зростанням кількості випадків загибелі на воді кожен повинен знати про способи врятування потопельника. Тож, розглянемо кілька основних правил.

Що робити, якщо тонеш

Якщо відчуваєте, що сили вас покидають, і ви починаєте тонути, не панікуйте, заспокойтеся! Під час паніки ви не зможете голосно покликати на допомогу, оскільки будете ще більше захлинатися водою. Спробуйте зняти з себе зайвий одяг, взуття (якщо воно є). Потім – застосуйте один зі способів утримання на воді.

  • поза на спині – переверніться на спину, широко розкиньте руки, розслабтеся, зробіть кілька глибоких вдихів.
  • горизонтальна поза – лежачи на животі, наберіть повні легені повітря, затримайте його і повільно видихайте.

Коли ви більш-менш заспокоїлися, кличте на допомогу!

Якщо під час пірнання ви забилися і втратили координацію, трохи видихніть: бульбашки повітря вкажуть вам шлях на поверхню.

Ну а у випадку, якщо вас зіштовхнули або ви впали в глибоке місце, при цьому плавати ви не вмієте, щосили відштовхніться від дна, підстрибніть і наберіть повітря. Далі утримуйтеся на воді вищепереліченими способами.

Як рятувати потопаючу людину

  1. При відпочинку на морі, озері, річці в разі потреби надання допомоги потопельнику ми повинні чітко контролювати свої дії і знати, як краще врятувати людину.
  2. Залучіть увагу навколишніх гучним криком «Людина тоне!».
  3. Попросіть людей викликати рятувальників і «швидку допомогу».
  4. Киньте близько до потопельника рятувальний круг, гумову камеру або надувний матрац, довгу мотузку з вузлом на кінці, якщо щось з цього є поруч.
  5. Скиньте з себе одяг, взуття та пливіть до потопаючої людини.
  6. Якщо при розмові з потопельником почуєте адекватну відповідь, підставляйте йому плече в якості опори і допомагайте доплисти до берега.
  7. Якщо потопельник знаходиться в паніці, не давайте йому схопити вас за руку або за шию, розверніть його спиною до себе.
  8. Якщо він схопив вас і тягне за собою у воду, застосовуйте силу. У випадку, коли звільнитися від захоплення вам не вдається, зробіть глибокий вдих і упірніть під воду, тягнучи за собою людину, яку рятуєте. Вона обов’язково відпустить вас.
  9. Візьміть людину за голову, під руку і пливіть до берега. Слідкуйте, щоб її голова була завжди над водою.
  10. На березі необхідно надати долікарську допомогу, ліквідувати кисневу недостатність.

Як тільки потопельника витягли з води, одразу приступають до надання першої медичної допомоги. За можливості необхідно одразу викликати медичну допомогу, а до її прибуття не припиняти спроб відновити дихання людини.

Перед тим, як приступити до надання першої допомоги постраждалому, необхідно його швидко і старанно оглянути. Основну увагу звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць. Допомога надається в залежності від його стану. Якщо зіниці постраждалого звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не треба, а лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках.

При відсутності дихання і пульсу, при розширених зіницях потерпілому проводять серцево-легеневу реанімацію.

По-перше, необхідно видалити з легень воду, на що витрачають не більше 10-15 секунд. Для цього необхідно зробити 5-6 поштовхоподібних натискань на спину постраждалого, перевернувши його на живіт на своє коліно, пригнувши до землі його голову та груди.

Потім кладуть постраждалого на спину, щоб голова була відкинута назад для розправлення дихальних шляхів. Однією рукою треба відкрити йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, видалити з рота пісок, мул та інші чужорідні тіла.

Штучну вентиляцію легень потерпілого роблять способом «рот в рот», або «рот в ніс». Кількість вдувань – 16-20 за хвилину.

За відсутності пульсу на сонній артерії водночас зі штучним диханням виконують непрямий масаж серця (для дорослого на 2 вдування робиться 15 масажних поштовхів на грудну клітину на глибину 4-5 см; для дитини на одне вдування роблять 5 поштовхів на глибину 3 см; для немовляти – 1 вдування на 5 поштовхів на глибину 2 см) і цей цикл повторювати до появи ознак дихання і серцебиття. До речі, дорослому непрямий масаж серця проводять двома руками, які розташовують на нижній половині грудини.

Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. В тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин, незважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого немає або з’являється задубіння, реанімаційні заходи припиняються.

Прості і корисні поради, які врятують вам життя

Для того, щоб уникнути трагедії під час відпочинку, необхідно завжди дотримуватися елементарних правил безпеки! Зокрема:

  • пам’ятайте – відпочивати та купатися можна лише на спеціально обладнаних пляжах;
  • ніколи не пірнайте в незнайомих місцях;
  • не лишайте дітей без нагляду біля води та не дозволяйте їм самостійно відвідувати місцеві ставки та річки;
  • не запливайте далеко. Ніколи не плавайте на­одинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах;
  • не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння;
  • не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас;
  • температура води повинна бути не нижче +17°С;
  • плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин;
  • слідкуйте за штормовими попередженнями і не виходьте у плавання на човнах при сильних поривах вітру.

Перша допомога при тепловому ударі

Тепловий удар – стан, викликаний загальним перегрівом організму під впливом надмірного підвищення навколишньої температури. Головною причиною перегрівання є порушення терморегуляції (при фізичній перенапрузі, зневодненні організму, порушенні функції потових залоз). Перші ознаки теплового удару: млявість, головний біль, запаморочення, почервоніння обличчя, підвищення температури тіла, сонливість, блювота, марення.

Основними симптомами та ознаками теплового удару є:

  • висока температура тіла;
  • спрага;
  • відсутність потовиділення. При тепловому ударі, викликаному спекотною погодою, шкіра стає гарячішою і сухою на дотик. А при тепловому ударі, викликаному напруженою фізичною роботою, шкіра зазвичай волога, липка;
  • почервоніння шкіри;
  • прискорення дихання, підвищення частоти серцевих скорочень;
  • може розвинутися пульсівний головний біль, виникнуть такі симптоми, як: судоми, галюцинації, втрата свідомості.

Перша допомога:

Якщо ви відчули перші симптоми теплового удару, негайно викличте швидку допомогу. Якщо у вас немає можливості викликати невідкладну медичну допомогу, слід зробити наступне:

  • якщо ви перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення;
  • зніміть тісний одяг, розв’яжіть краватку, зніміть взуття;
  • якщо є можливість, оберніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор, прийміть прохолодний душ або ванну. Так само, для зниження температури тіла можна прикласти до області шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом;
  • рекомендується випити 1 л води з додаванням солі.

У жодному випадку не пийте алкогольні напої і напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава), оскільки вони порушують терморегуляцію організму.

Перша допомога при сонячному ударі

Сонячний удар – стан, що виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями, в результаті чого розширюються мозкові кровоносні судини, відбувається приплив крові до голови. Частіше сонячний удар відбувається в безвітряну погоду при високій вологості повітря. Перші ознаки удару: почервоніння обличчя та сильний головний біль. Далі можуть приєднатися: нудота, запаморочення, шум у вухах, потемніння в очах, блювота, задишка, втрата свідомості.

При симптомах слід швидко перенести постраждалого в прохолодне місце, покласти на спину, піднявши дещо ноги, зняти або розстебнути одяг. Змочити голову холодною водою або покласти на неї змочений холодною водою рушник, холодні примочки помістити на лоб, тім’яну ділянку, потилицю, на пахові, підключичні, підколінні зони, де зосереджено багато кровоносних судин. Можна зробити вологе обгортання, або протерти тіло постраждалого шматочком льоду, облити його прохолодною водою, але обережно і недовго.

У важких випадках слід одразу зважити на характер дихання постраждалого, перевірити, чи не порушена у нього прохідність дихальних шляхів. Виявивши, що язик запав, а в роті є блювотні маси, повернути голову постраждалого на бік і очистити порожнину рота бинтом або носовою хустинкою, накрученою на палець.

Якщо дихання слабке, або його немає, терміново почати робити штучне дихання методом «рот у рот» чи «рот у ніс» до появи самостійного глибокого дихання. Якщо відсутній пульс, а зіниці розширені і не реагують на світло, слід провести весь комплекс реанімації – штучне дихання і непрямий масаж серця.

Бережіть своє здоров’я і життя!

Читайте також: У Запоріжжі маленька дитина ледь не випала з вікна