Ті, хто віддав свої життя, рятуючи жителів України і Європи від монстра, який вирвався з 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС, гідні бути увічненими в пам’ятниках. У цьому переконаний запорізький міський голова Володимир Буряк, який підтримав ініціативу активістів-чорнобильців зі створення меморіального комплексу в Запоріжжі. Місто виділило необхідні кошти, був створений проект, визначили підрядника. І сьогодні роботи ведуться повним ходом.

У минулий вівторок Володимир Буряк особисто проконтролював хід реалізації проекту зі встановлення пам’ятника «Героям Чорнобиля».

Як розповів директор генпідрядної організації Олександр Буслаєв, проектом заплановано такі роботи, як укладання близько 2800 квадратних метрів сірої тротуарної плитки та кольоровий бруківки. Також по всьому периметру виконується укладання бордюрного каменю, установка безпосередньо стели, парапету та декоративної скульптури з нанесенням букв та символів на меморіальній дошці. На сьогоднішній день виконані демонтажні роботи, частково покладена плитка, ведуться підготовчі роботи по бетонному вузлу.

– Діємо з максимальною інтенсивністю. Ланки робітників трудяться паралельно з різних вузлів. Будемо намагатися завершити до 14 грудня – зазначив Олександр Буслаєв. – Але багато ще залежить від виробників індивідуальних елементів скульптури, до яких ми прив’язані за термінами.

Директор комунального ремонтно-будівельного підприємства «Зеленбуд» Олексій Анохін доповів, що в ході робіт площа, яка буде використана під укладання тротуарної плитки, потрапляє в зону дерев. Тому дерева залишаються тут же – але їх пересаджують трохи глибше в сам контур рослинності.

– Мова йде про п’ять шовковиць і трьох чорноплідних горобин, – розповів комунальник. – Також буде пересаджений і ялівець – він зміщується на три метри вглиб парку. Після реконструкції тут буде зелена зона, посіяна трава.

Варто відзначити, що з приводу встановлення пам’ятника «Героям Чорнобиля» представники чорнобильських організацій неодноразово зверталися до міської влади. Однак реальні кроки по реалізації проекту зроблені тільки в цьому році, після звернення чорнобильців до Володимира Буряку. Міській владі вдалося виділити необхідні кошти. Було узгоджено проект. Пам’ятник вирішено встановити на проспекті Соборному, в районі Вознесенівського спуску.

– Це багатостраждальний об’єкт. Пам’ятник був обіцяний героям Чорнобиля ще тридцять років тому. Було багато розмов, питань, то грошей не було, то ще чогось. То чиєїсь сили волі, – заявив міський голова. – Переконаний, що запорожці, які віддали свої життя і здоров’я при ліквідації того монстра четвертого енергоблоку, який вирвався назовні, ліквідації екологічної техногенної катастрофи, заслуговують, щоб їх пам’ять була увічнена. Тому спільно з організаціями чорнобильців було прийнято рішення про те, що пам’ятнику бути – і саме на цьому місці. Я вдячний чорнобильцям за їх активну участь в розробці проекту, його погодження, виборі місця. Всі їхні зауваження були враховані.

Сума, яка буде витрачена з міського бюджету на весь комплекс робіт, після проведення тендерів склала трохи більше 12 мільйонів гривень. До робіт приступили у вересні. На сьогодні повністю завершено демонтаж. Є невелике відставання – через тендерні процедури затримались на місяць. Але міський голова поставив завдання: на 14-грудня максимально завершити всі роботи.

– Тут буде не тільки встановлений пам’ятник, а й упорядковано затишний сквер. Це стане не місцем жалоби, а місцем пам’яті, куди можна прийти і згадати про людей, які віддали своє життя, здоров’я для того, щоб ліквідувати наслідки найбільшої техногенної катастрофи в історії, – сказав Володимир Буряк.

Міський голова переконаний, що благоустрій міста – це не тільки ремонт доріг, прибирання територій, приведення в порядок парків і скверів. Воно включає в себе також встановлення пам’ятників, різних архітектурних споруд.