У Запоріжжі вже розроблений проект з реконструкції бібліотеки Соцміста, яка розташована за адресою: вул. Добролюбова, 11. 6 червня з проектом ознайомився американський архітектор, фахівець з урбаністики Ден Кінкед, який приїхав до Запоріжжя на запрошення департаменту культури та туризму Запорізької міської ради.
У американського архітектора за плечима чималий досвід регенерації міських просторів Детройта та ряду других подібних об’єктів, а тому його думка є дуже важливою у вирішенні данного питання.
Значимість Шостого селища полягає в тому, що всі споруди в ньому разом утворюють самобутній модерністський архітектурний ансамбль. На сьогоднішній день усі елементи цього містечка потребують оновлення, і тому вирішено було розпочати з бібліотеки, яка по праву вважається одним із символів запорізького конструктивізму.34610547_227154191203379_3629697228584517632_n
Проект уже має чітко окреслену форму. Для його створення була проведена серйозна дослідницька та наукова робота, адже основною задачею було збереження автентичності об’єкта, тобто відновлення його історичного образу. Конкретно ескізи розроблено німецькими спеціалістами, сам план реконструкції – нашою запорізькою організацією «АС-Проект», яку на цьому заході представляв архітектор Вадим Петренко. Погляд зі сторони завжди допомагає більш тверезо оцінити ситуацію, а тому на даному етапі важливою була оцінка американського спеціаліста з урбаністичних забудов Дена Кінкеда, який працював з подібними проектами в США.
Як має змінитися бібліотека, розповів проектувальник Вадим Петренко:
– Саме приміщення відноситься до стилю конструктивізму. На той період цей стиль був домінуючим серед авангарду. Наша бібліотека відповідає майже всім принципам цього напряму, за винятком деяких моментів. Наприклад, будівля повинна була б стояти на «ніжках», себто на колонах, а під ним мав би бути зелений простір. До того ж, дах не характерний для цього стилю. Тому ми його демонтуємо. У нашому проекті на ньому буде оглядовий майданчик для туристів. Окрім цього, відтворимо сходи, які були раніше. Також ми відновимо стрічкове скління, яке є класичним елементом конструктивізму.
За словами архітектора, відбудуться не лише зовнішні, а й внутрішні зміни. З’явиться нова комп’ютерна техніка у достатній кількості, за рахунок чого читачам максимально зручно буде використовувати електронні ресурси для ознайомлення з електронними архівами, книгами. Також планують утеплити підлогу, зробити модернізований тепловий пункт, встановити сучасні вікна. Все це допоможе знизити витрати на опалення втричі. Загалом, вартість проекту становить 10 млн гривень.
Ден Кінкед був вражений тим, що так ретельно та прискіпливо було продумано всі, навіть найдрібніші деталі реконструкції будівлі. На його думку, бібліотека Соцміста після такого перетворення має всі шанси стати центром громади, публічним центром. Зі своєї сторони, Кінкед пообіцяв надати підтримку у втіленні даного проекту.
– Ваш проект нагадує мені те, що нещодавно було у Детройті. Промисловість завжди буде частиною того, що ми є. Потрібно починати думати про майбутнє.Творче підприємництво може привабити нових людей. До того ж такий проект є типологічним для багатьох місцевостей, а тому цей успіх можна перенести до інших громад. Я не впевнений, але здається, що це є надзвичайно унікальним, коли у громади міста є бажання вернути автентичність приміщенню і зробити його більш корисним для спільноти.34601693_227154541203344_5727802810108477440_n
Після реконструкції бібліотека отримає інший статус.
– Наша ідея – зробити новий формат, щоб це була не лише бібліотека, а й щоб вона стала культурним та історичним центром, де буде зібрана вся інформація про Шосте селище, – заявив директор управління туризму Запорізької міської ради Сергій Білов. – Також тут матимуть змогу зустрічатися архітектори, дизайнери. Окрім цього, саме з цього місця починалися б екскурсії для туристичних груп.
У кінці обговорення всі учасники наради дійшли висновку, що для Запоріжжя цей проект міг би стати поштовхом для його переродження як в архітектурному, так і в економічному плані. При цьому це відбувалося б не за рахунок створення чогось нового, а за відродження старого. Саме цей момент і сподобався нашому американському експерту – намагання громади зберегти свою історичність, свій первісний вигляд, на цьому і робився акцент під час обговорення проекту. Заручення підтримкою такого спеціаліста, як Ден Кінкед, стане гарним каталізатором для втілення проекту у життя.