Ще два роки тому у нашому місті гостро стояла проблема з чергою у дитячі садки. Отримавши свідоцтво про народження дитини, батьки поспішали зареєструвати немовля, щоб дитина вчасно потрапила у ясла. З 2016 року у Запоріжжі працює масштабна програма зі скорочення черги у дошкільні навчальні заклади, і паралельно – з модернізації дошкільних навчальних закладів. І ось, сьогодні маємо конкретні результати

Вознесенівський район, дитячий садок «Суничка». Сьогодні – це не просто відремонтований фасад, а сучасна, термомодернізована будівля. Кілька років тому, персонал садка з жахом чекав опалювального сезону, адже у багатьох групах стовпчик термометру ледь перетинав позначку в 15 градусів.
– Проблема була серйозна. Додаткове опалювальне обладнання не рятувало, – розповідає завідувач дошкільного навчального закладу Ірина Шмигельська. – Під час сну ми зігрівали дітей, як могли: ковдрами, а іноді гарячими пляшками з водою. Ми звернулия по допомогу й у минулому році садок зачинили на термомодернізацію.
Управління капітального будівництва зробило теплотехнічні розрахунки, за якими експерти проводили енергоаудит. У рамках термомодернізації підрядником були проведені роботи з утепління даху, стін фасаду, щоб будівля могла втримувати тепло. Тепер «перетопів» та «недотопів» у садочку не буде, адже всередині встановлено ІТП, що автоматично регулює подачу теплоносія в залежності від погодних умов. Крім того, старі вікна замінені на енергозберігаючі, здійснено заміну системи опалення (батареї, труби, труби у теплообміннику), встановлено трубовідведення води на зовнішній стороні будинку.
Крім економії тепла, передбачили й економію інших енергоносіїв: у садочку провели заміну лампочок накалювання на сучасні енергозберігаючі.
Проведені роботи з благоустрою: відмостки, заміни дверей, наклейка шпалер, нова підлога тощо. Загалом, на термомодернізацію дошкільного навчального закладу «Суничка» було виділено 5,7 млн гривень.
Хоч термомодернізація затягнулась на рік, батьки вихованців вважають, що недарма. Діти у період ремонту відвідували інші садки й з нетерпінням чекали повернення до свого другого дому. Інна Макоєдова, мати шестирічного Тимофія впевнена: тепер ніщо не заважатиме гармонійному розвитку її хлопчика.
– Для мене, як і для всіх батьків важливо, щоб моя дитина була здорова. Раніше у групі було холодно, а старі вікна не забезпечували повну тишу під час свят на подвір’ї сусідньої школи. У нашому садку дуже турботливі вихователі, а тепер, після ремонту, комфортні умови для виховання малечі, – сказала жінка.
Подібні проекти – один з пріоритетів, що на сьогодні ставить перед собою міська влада.
– Вже другий рік в Запоріжжі працює масштабна програма з модернізації дошкільних установ. За рік нам також вдалося на 1000 місць скоротити чергу в дитячі садки. У 2018 році ми плануємо повністю прибрати чергу в дошкільні установи та почати розвантажувати ті групи, в яких це необхідно. Говорячи про дитячий садок № 126 «Суничка», варто відзначити, що тут виконана величезна робота з відновлення будівлі. Тепер, завдяки проведеним заходам, дітям буде тепло і комфортно перебувати тут. Крім того, за рахунок утеплення ми суттєво, приблизно на 30% скоротили оплату за тепло. Ці кошти будуть спрямовані на оновлення матеріально-технічної бази дошкільного закладу, – розповів Анатолій Пустоваров.
Як зазначив заступник міського голови, на сьогодні перед міською владою стоять три головних завдання в напрямку розвитку дошкільної освіти. Перше – це скорочувати чергу в дитячі садки шляхом реконструкції діючих, відкриття додаткових груп в дошкільних та загальноосвітніх закладах, побудови нових дошкільних установ. Друге завдання – приводити в порядок самі будівлі, які роками не бачили ремонтів, проводити термомодернізацію будівель, таким чином утеплюючи їх, скорочуючи витрати на опалення. Також це розвантаження груп. Після того, як черга в дитячі садки зникне, необхідно розвантажувати діючі групи.
Стосовно дитячих садків в Вознесенівському районі – в цьому році завдяки відкриттю дошкільного навчального закладу № 186 вдалося усунути чергу в дошкільні установи. Він розрахований на 6 груп, близько 110 дітей вже отримують якісну дошкільну освіту.
– Плідні два роки дозволять відійти від проблеми черги, паралельно покращувати матеріально технічну базу, щоб у дитячих садках дітям було приємно та безпечно проводити час, – зазначив Анатолій Пустоваров. -У планах – підвищувати рівень освітніх програм, зокрема на базі дитячого садку № 77 садок, зробити унікальний дошкільний навчальний заклад у форматі «Вурденкінд».

Бюджетна сфера, включаючи дитячі садків, нараховує близько 400 будівель. Щоб раз та назавжди вирішити питання термомодернізації необхідна глобальна програма. На сьогодні, міська влада співпрацює з європейським банком KFW, щоб шляхом дешевих кредитних коштів за 5-10 років вже отримати бажаний результат: привести до ладу садки, школи, лікарні. Таким чином, вивільнені кошти залишаться у бюджеті розвитку на покращення матеріально-технічної бази та запровадження нових, цікавих проектів.