Нещодавно все Запоріжжя вбралося у вишиванку. Кожен третій четвер травня присвячено їй, вишитій сорочці, символу України, що ближче до тіла. Сорочки заполонили запорізькі вулиці вже зранку, як, власне, і кілька століть тому. За сивої давнини вишиванки на щодень були довгими і доволі скромно вишитими, а от білі та рясно вишиті – святкова розкіш. Сьогодні ж сорочок за автентичним зразком – обмаль, здебільшого те, що ми звемо вишиванками – просто вишиті блузи, але про те, що вони неймовірної краси, сперечатися годі. Хоч там як, сьогодні вишита сорочка справжній тренд, тож святкування дня вишиванки розтягнулося на кілька діб.
Парад вишиванок
Одним з головних заходів став парад вишиванок. Сотні патріотів у чудових національних костюмах колоною пройшлися від будівлі Запорізької міської ради до площі Героїв Майдану. Люди співали українських пісень, прославляли Незалежну та хизувалися своїми яскравими вишиванками.
– Ми вже вчетверте проводимо марш до Дня вишиванки. Це свято пропагує наші українські традиції і спадок нації. Людей дуже багато, але сподіваюся, до нас ще приєднаються, – розповідає організатор Ярина Геращенко, голова Запорізького обласного осередку у ВГО «Сокіл».
З усмішкою, чудовим настроєм, гаслами «Україна понад усе!», «Запоріжжя – це Україна» та іншими, з державним прапором – саме так йшли запоріжці.
– Гадаю, що з початком бойових дій українці прокинулися як нація. Для нас це свято дуже важливе, адже воно нас об’єднує. Взагалі – гарна традиція, вона дає змогу показати, хто ми є, – говорять представниці волонтерської організації.
Волонтерка Любов так прокоментувала захід: «До Дня вишиванки ставлюся з великою любов’ю. Можна сказати, що це свято серця. Я прийшла сюди з прапором, який підписували бійці. Це моя географія виїздів у зону АТО. Хотілося, щоб більше людей приходило на такі заходи».
Всіх учасників параду і мешканців міста на площі Героїв Майдану чекав святковий концерт: патріотичні співи, виступ інструментального ансамблю та інші цікаві номери. Патріоти Запоріжжя Тетяна і Євген були дуже раді взяти участь у марші: «Вважаємо, що свято вишиванки світле і символічне. Слід пам’ятати, що у вишиванці закладено код нації. Зараз, коли в країні такі напружені часи, ми, вийшовши на парад, підкреслюємо, що Україна була, є і буде. Приємно, що на заході присутні маленькі діточки у своїх гарних українських костюмчиках».
Маленькі патріоти
У міському палаці дитячої та юнацької творчості відбувся гала-концерт «Зірочки дошкілля», а також виставка творчих робіт вихованців міських центрів творчості, дитячих садків і шкіл.
У концерті взяли участь 170 дітей до 5 років. Малеча співала пісні, розповідала вірші про Україну, а найбільш видовищним стало дефіле у вишиванках.
DSCN2883Привітати учасників прийшов заступник міського голови Валерій Еделєв. Він зазначив, що такі свята виховують національну ідею.
– У нас в країні проходять Дні вишиванки – це чудове свято, у якому задіяне практично усе населення, у тому числі й маленькі діти. Вони сьогодні представили свої роботи – вишиванки, вироби ручної роботи, співали й танцювали, – говорив Валерій Еделєв. – Ми не могли залишити без уваги це свято. Ми з відповідальністю ставимося до підростаючого покоління, тому що їм у майбутньому покращувати нашу країну.
Десятки дітей вийшли на сцену, щоб показати, який насправді гарний в Україні національний одяг. Похизуватися своєю вишиванкою вирішила і 5-річна Кіра.
– Я брала участь у показі мод і показала свою вишиванку. Це дуже нарядний з візерунками одяг, а на голові в мене вінок. Мені все сподобалося, – поділилася дівчинка.
Під час виставки можна було побачити ляльок в українському вбранні, малюнки, на яких зображені різні куточки нашої країни та тематичні вироби ручної роботи. Нагороджували малечу у чотирьох номінаціях: «Візерункові зірочки» – малюнки, «Співочі зірочки» – вокал, «Ритмічні зірочки» – хореографія, «Акторські зірочки» – вірші.
Справжнім видовищем був флешмоб, який відбувся біля палацу одразу після гала-концерту. Більше 200 учнів загальноосвітніх шкіл усіх районів Запоріжжя танцювали. Спочатку кожна школа за чергою демонструвала свій танець. Усі учні були вдягнені в український одяг. Відрізнялися один від одного лише стилем. Хтось просто одягнув вишиванку під джинси, інші були в сукнях з рушниками, хтось у вишиванках з виключно синім візерунком… Кожна школа відрізнялася одна від одної.
Протягом місяця учасники готували свої виступи і відточували свої рухи. Серед учасниць флешмобу й учениця школи №91 Валерія Будас.
– До флешмобу ми готувалися доволі довго. Ми відточували всі рухи і хотіли представити свій район на високому рівні, щоб усі знали, що Хортицький район найкращий, – казала дівчинка. – Такий захід розвиває у підростаючого покоління патріотизм. Дуже багато людей почали забувати, що таке вишиванка. Потрібно бути патріотом і любити свою країну і місто, і поважати вишиванку. Такі заходи повинні стати невід’ємною частиною життя нашої молоді.
На фінальний танець усі райони Запоріжжя об’єдналися. Після танцю учасники флешмобу запустили різнокольорові повітряні кульки.
– Коли ми танцювали всі разом, було складно запам’ятати рухи. Ми його багато разів репетирували, – розповіла учениця школи №2 Діана Солоніна. – Важливо такі заходи проводити хоча б один раз на рік. Добре, що є таке свято, як День вишиванки, адже це символ України.
«Школа безпеки» разом із рятувальниками долучилися до святкування
Гасло Всеукраїнського громадського дитячого руху «Школа безпеки»: «Знати, щоб передбачати, передбачати, щоб діяти». Вихованці «Школи безпеки» – це юні помічники професійних рятувальників. Вони тренуються в умовах, максимально наближених до реальних. Під час змагань вони постійно доводять,  що незабаром складуть гідну зміну своїм старшим колегам. Діти демонструють швидкість, фізичну підготовку, вміння та навички, які необхідні для порятунку людей, надання першої допомоги та боротьби з вогняною стихією. Приємно констатувати той факт, що ці діти ще й культурно освічені та духовно свідомі. Отже, у Всесвітній день вишиванки учасники «Школи безпеки» разом із рятувальниками також приєдналися до святкувань.
День вишиванки – особливе всеукраїнське свято. У наш час воно дійсно заслуговує уваги, адже показує та доводить, що українці – єдине ціле. Для кожного з нас вишиванка – це не просто національний одяг, а щось особисте, рідне й святе. У ній наша історія, міфологія, релігія, давнє мистецтво предків, душа народу. У наступному році запоріжці знов будуть організовувати патріотичний парад, вшановувати традиції України, тож обов’язково приєднуйся!