Зір дає нам 80% інформації про навколишній світ. На жаль, кожні п’ять секунд сліпне одна доросла людина, кожну хвилину втрачає радість бачити одна дитина. До 2020 року кількість незрячих жителів Землі складе 75 мільйонів. Такі дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.

15 жовтня відзначається Міжнародний день білої тростини. Він був заснований 15 жовтня 1970 року за ініціативою Міжнародної федерації сліпих. Біла тростина – символ незрячої людини – це своєрідний знак біди, що нагадує суспільству про те, що поруч є люди з обмеженими фізичними можливостями та їм потрібна допомога.

За статисткою в світі налічується більше 20 мільйонів чоловік, які втратили зір через катаракту. Сучасні методи хірургічного лікування катаракти дозволяють повернути втрачений зір шляхом заміни помутнілого кришталика на прозорий штучний.

Факти і міфи про катаракту

Ще кілька років тому для багатьох людей старше 60 років діагноз катаракта звучав як вирок. Катаракта – хвороба підступна, і зазвичай вона розвивається повільно, тому людина не відразу помічає, що треба звертатися до лікаря. Проте тільки висококваліфікований офтальмолог зможе виявити катаракту ще на ранній стадії хвороби і в найкоротший термін усунути захворювання. Існує величезна кількість міфів і домислів про катаракту.

Міф № 1. Катаракта не серйозне захворювання

Це дійсно міф, тому що катаракта – одне з найсерйозніших очних захворювань, яким найчастіше страждають літні люди. Безумовно, катаракта може зустрічатися і у молодих людей, але скоріш за все це буде наслідком ушкодження кришталика при травмах, ультрафіолетових опромінюваннях, дії деяких хімічних речовин і таке інше.

Катаракта, якщо її не лікувати, може привести до сліпоти. При запущеній стадії хвороби набряклий кришталик починає займати більшу частину передньої камери ока, таким чином, порушуючи відтік внутрішньоочної рідини. Внаслідок чого виникає підвищення внутрішньоочного тиску і розвивається глаукома. Це дуже небезпечно, так як без проведення лікування зір безповоротно втрачається.

Міф № 2. Катаракту можна вилікувати за допомогою народної медицини і без операції

На сьогоднішній день в сучасній медицині не існує лікарських засобів, здатних відновити прозорість кришталика. Його помутніння – це незворотний процес. Від протеїнів, що накопичуються і псують кришталик, не можна позбутися ані дієтою, ані спеціальним масажем, ніякими народними засобами. Вихід один – операція, вважають офтальмологи всього світу.

Міф № 3. Операція дуже важка і небезпечна

У сучасній офтальмології найдієвішим, швидким і безболісним методом лікування катаракти є операція факоемульсифікації з імплантацією штучної лінзи. За часом операція займає близько 15 хвилин, проводиться під місцевою анестезією при цьому пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту. Проведення операції можна розділити на кілька етапів: спочатку офтальмохірург за допомогою алмазного інструменту створює мікродоступ (близько 1,8 мм) і всі подальші маніпуляції робить через нього. Потім спеціальним зондом за допомогою ультразвуку кришталик перетворюють в емульсію і виводять з ока. Через мікродоступ в капсулу, де раніше розміщувався кришталик, вводять гнучку лінзу в складеному стані, яка самостійно розгортається всередині ока і надійно фіксується. Після такого хірургічного втручання не потрібно ніякого накладення швів, адже мікродоступ самогерметизується.

Міф № 4. Все одно потрібно буде носити окуляри

Добре бачити ви почнете вже через кілька годин, а максимальна гострота зору відновлюється за період від 2 днів до 1 тижня.

Якщо під час операції використовується найсучасніше досягнення світової офтальмології в області лікування катаракти – мультифокальні лінзи, вам не доведеться більше використовувати окуляри для читанні та роботи з дрібними предметами.

Перевага мультифокальних лінз в тому, що вони дозволяють отримати однаково гарний зір без використання окулярів як удалину, так і поблизу, адже вони мають не один, а кілька фокусів, що дає можливість добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях.