Предметні олімпіади для школярів. Чи потрібні вони, або це пережиток радянської шкільної освіти? Дивлячись в очі дітям зі всієї України, які перебували з 19 по 23 березня в Запоріжжі, де проходив IV етап VII Всеукраїнської Олімпіади з інформаційних технологій, однозначно можна сказати, що потрібні. Для старшокласників це – випробування себе, нові знайомства, подорож Україною. До того ж переможці найвищого рівня олімпіад досі мають пільги під час вступу у вищі навчальні заклади. Це додає абітурієнтам декілька балів на ЗНО. Хай небагато, але то є теж плюс.

Предметні олімпіади на районних рівнях інколи звинувачують в добровільно-примусовому способі організації, або фальшуванні результатів. Але, щоб там не казали, все ж таки олімпіадний рух сприяє виявленню обдарованих учнів і їхньому розвитку й розширенню кругозору.

Ще кажуть, що дітям із звичайних шкіл важко конкурувати з учнями спеціальних шкіл. Але практика не доводить цього твердження.

Молодих IT-шників України приймав «Козацький ліцей»

88 найкращих знавців IT-технологій з’їхалися до Запорізького «Козацького ліцею» на VII Всеукраїнську олімпіаду з інформаційних технологій.

Юнаків і дівчат, а також керівників їхніх команд – супроводжуючих вчителів – на кілька днів гостинно прийняли затишні корпуси комунального закладу «Запорізька спеціалізована школа-інтернат II – III ступенів «Козацький ліцей» Запорізької обласної ради.

Як розказали «ЗС» в Департаменті освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, олімпіада з ІТ була започаткована авторським колективом учителів інформатики міста Дніпро у 2000 році. Статус Державної вона набула у 2012 році. Цей освітній стартап є суто українським, і зараз авторський колектив ініціював проведення Міжнародної олімпіади з інформаційних технологій у 2018-2019 навчальному році.

Організаторами олімпіади є Міністерство освіти і науки України, Департамент освіти і науки Запорізької облдержадміністрації та Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.кубок

Цього року естафету проведення олімпіади, символом якої є кубок, Запоріжжя прийняло від Сумської області.

До речі, «Козацький ліцей» вже четвертий рік поспіль приймає учасників Всеукраїнських олімпіад з різних предметів у нашому місті.

  • Саме в нас є можливість на достойному рівні зустріти учасників олімпіади – й харчування організувати, й спальні місця гостям із інших міст. Також у нас є велика й затишна актова зала для комфортного написання дітьми роботи, – розповіла «ЗС» Оксана Губіна – директор навчального закладу (вона також є депутатом міської ради Запоріжжя).

За її словами, після того, як рік тому звичайна школа-інтернат перетворилася на школу нового формату – ліцей з математичним ухилом цілодобового перебування, для педагогічного колективу й учнів важливі нові зв’язки. Все цікаве й найкраще, що існує на освітньому просторі в Україні, тут готові переймати й впроваджувати в себе.

Впродовж трьох днів у Запоріжжі на учасників олімпіади чекали цікаві випробування та завдання, де вони змогли проявити свою творчість, знання та наполегливість. Оцінювало знання молодих IT-шників кваліфіковане та досвідчене журі у складі 25 чоловік, серед яких 11 доцентів, кандидатів педагогічних та фізико-математичних наук, 9 учителів загальноосвітніх шкіл, 3 завідувачів кафедр та лабораторій, розробник програмного забезпечення компанії «Games» та 2 студента закладів вищої освіти України.

В команді з Івано-Франківська п’ятеро дітей. Двоє учасників – учні 11 класу, один хлопчик з 10 класу і два дев’ятикласники.

Делегацію привезла звичайна вчителька звичайної школи міста Івано-Франківська Ірина Іванівна Дорошенко. Більше 20 років вона викладає інформатику. Троє із учасників команди – це саме її учні. Закінчила свого часу Прикарпатський університет по спеціальності математика та інформатика.

  • Двоє дітей вже не перший рік беруть участь в олімпіаді. Троє учасників – вперше. В Запоріжжі ніхто із них ще не був, і я теж, – каже Ірина Іванівна. – Завдання не прості. Є на логіку, є з математичним нахилом. Взагалі, на цій олімпіаді важко перемогти дитині, якщо в неї немає математичного складу мислення.

Звичайно ж, вчителька сподівається на перемогу своїх учнів. Адже шанси у всіх рівні.

Скільки на Запоріжжі шкільних олімпійців?

З 13 січня по 25 лютого в Запоріжжі відбувся ІІІ (обласний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад. Як розповіли «ЗС» в Департаменті освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, школярі змагалися з 25 навчальних предметів, а саме: астрономії, фізики, біології, географії, екології, економіки, англійської, французької, німецької, іспанської мов, української мови та літератури, російської мови та літератури, мови іврит та єврейської літератури, болгарської мови та літератури, інформатики, інформаційних технологій, креслення, математики, трудового навчання, хімії, історії, правознавства, фізичної культури, юних знавців Біблії, педагогіки й психології.

До участі в цьому етапі змагань було запрошено 1608 учнів 7-11 класів закладів загальної середньої освіти області, переможцями визнано – 905 учнів.

Де навчають найрозумніших?

Кількісний склад команд для участі у ІV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів визначає Міністерство освіти і науки України. Згідно наказу, цього року від Запорізької обласної направляють 101 учня.

Фізика – 6 учнів (ліцей №№99, 105, технічний м. Запоріжжя);

Географія – 3 учні (гімназії №№11, 31, ліцей «Перспектива» м. Запоріжжя);

Німецька мова – 4 учні (гімназії №№46, 71 та школа № 103 м. Запоріжжя);

Іспанська мова – 4 учні (гімназія №2 імені Лесі Українки м. Запоріжжя);

Хімія – 9 учнів (ліцеї №99, «Логос», «Перспектива», колегіум «Елінт», школа №7 м. Бердянська);

Французька мова – 3 учні (гімназії №№ 31, 71, ліцей № 99 м. Запоріжжя);

Англійська мова – 5 учнів (гімназії №№ 11, 31, 71 м. Запоріжжя, спеціалізована школа № 16 м. Бердянська);

Правознавство – 6 учнів (гімназії №№6, 11, 27, ліцей «Логос» м. Запоріжжя);

Математика – 6 учнів (ліцей №№99, 105, «Логос», гімназія №28 м. Запоріжжя);

Мова іврит та єврейська література – 3 учні (єврейська гімназія «ОРТ-Алєф» м. Запоріжжя);

Екологія – 4 учні (гімназія №28, технічний ліцей м. Запоріжжя);

Економіка – 6 учнів (ліцей № 34, «Логос», «Перспектива», Академічний ліцей м. Запоріжжя);

Астрономія – 3 учні (навчально-виховний комплекс №5 м. Енергодара, ліцей «Логос», гімназія №6 м. Запоріжжя);

Біологія – 4 учні (спеціалізована школа №25 м. Мелітополя, школа №2 м. Енергодара, гімназія № 28, колегіум «Елінт» м. Запоріжжя);

Інформатика – 4 учні (гімназія № 28, колегіум «Елінт» м. Запоріжжя);

Інформаційні технології – 4 учні (класичний ліцей, гімназія №28 м. Запоріжжя, багатопрофільний ліцей м. Енергодара);

Російська мова та література – 1 учень (гімназія № 93 м. Запоріжжя);

Українська мова та література – 9 учнів (гімназії №№2, 6, 27, 93, ліцей №34 м. Запоріжжя, школа №20 м. Мелітополя, школа №1 та районна різнопрофільна гімназія Веселівської селищної ради);

Трудове навчання (технології) – 2 учні (навчально-виховний комплекс №1 м. Енергодара, школа №103 м. Запоріжжя);

Історія – 4 учні (класичний ліцей, ліцей «Перспектива», Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум»);

Болгарська мова та література – 4 учні (школа № 3 м. Бердянська, регіональний українсько-болгарський багатопрофільний ліцей м. Приморська, Богданівський навчально-виховний комплекс Приазовського району);

Юні знавці Біблії – 7 учнів (школа №86, навчально-виховний комплекс №70, 4 м. Запоріжжя, школа № 1, навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» № 1 «Мрія» м. Бердянська, Мелітопольська спеціалізована школа-інтернат ІІІ ступеня «Творчість».

Олімпіади з креслення, фізичної культури, педагогіки й психології є обласними й Міністерством освіти і науки України не передбачено проведення для учнів ІV етапу.