Представники Центру економічної стратегії провели опитування на тему «Чи є в Запоріжжі суспільний запит на чесну приватизацію?» Результати опитування були презентовані 25 вересня в Edison Space.
– Ми хотіли б поговорити та дізнатися про те, чи є в Запоріжжі запит на прозору та чесну приватизацію. Наш центр виступає за економічне зростання, бо ми всі хочемо, щоб українці жили краще, – розповів заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії і аналітичного центру Дмитро Яблоновський. – Для цього, звісно, потрібне економічне зростання. На нашу думку, основне джерело – це інвестиції, а їх можна залучити через приватизацію. Для того, щоб мінімізувати ризики приватизації, необхідно шукати іноземних інвесторів, намагатися уникати в приватизації інсайдерів, які часто не досить прозоро керують підприємством. Українці погоджуються, що максимальний ефект має бути саме для підприємства. Тому ми не хочемо отримати максимум грошей, а зробити компанію інвестиційно привабливою.
Нагадаємо, цього року був прийнятий Закон про приватизацію, відповідно до якого всі об’єкти було поділено на дві групи: великі (понад 250 млн грн), які приватизуються із залученням інвестиційних радників, і малі, які приватизуються через сервіс «Прозорро».
Спікери розповіли, що в ході вивчення думки працівників державних та частково державних підприємств дізналися, що вони очікують підвищення ефективності, зменшення негативного екологічного впливу, гарантії модернізації обладнання, збереження робочих місць, виплати всіх боргів.
Працівники також бажають стабільної та високої оплати праці. На думку опитаних, такі умови приватизації зможе забезпечити стратегічний інвестор, відкритий та прозорий, який залишатиметься під контролем Антимонопольного комітету.
-У наших фокус-групах брали участь працівники «Запоріжжяобленерго», Запорізький алюмінієвий виробничий комбінат, Запорізький титано-магнієвий комбінат. Як виявилось у ході опитування, усі підприємства мають спільні проблеми, такі, як заборгованість заробітної плати, бюрократизація, «роздутий» адміністративний штат, відсутність перспектив розвитку, технологічна відсталість, – зазначив Дмитро Яблоновський.
Він також наголосив, що базуючись на міжнародному досвіді, зниженню ризиків повторення негативного досвіду сприятиме недопущення впливу на процес приватизації колишніх працівників та менеджерів підприємств державної власності.
За словами Дмитра Яблоновського, нещодавнє дослідження Центру підтвердило, що лише стовідсоткова приватизація державних підприємств може здолати корупцію в них, оскільки приватизація долає саме джерело корупції – державну власність, а не бореться з її наслідками.
Також приватизація реально здатна залучити інвестиції на підприємство. Але для цього потрібно виконати умови, що сприятимуть успішній роботі державного підприємства після продажу приватному інвестору:
купівля підприємства саме іноземним інвестором;
відсутність попередніх зв’язків покупця з діяльністю та менеджментом компанії;
заміна попереднього менеджерського персоналу;
мінімізація контролю та частки підприємства у власності держави після приватизації;
збільшення конкуренції;
надання гарантій та повага до прав власності покупців державних підприємств.
На даний момент, крім об’єктів великої, в Запоріжжі на ринок виставлено близько 30 об’єктів малої приватизації. До них входять довгобуди або занедбані будівництва. Але, за словами Дмитра Яблоновського, неважливо, що на цій ділянці, головне, як інвестор використовує цю територію і який побудує на ній бізнес.