Минулої середи відбулася 12-а остання у цьому році сесія Запорозької міськради. На розгляд депутатів було винесено 50 основних питань порядку денного та 24 додаткових.

Але перед тим, як перейти до обговорення основного порядку денного сесії було ряд депутатів виступили із заявами та запитаннями.

Представник фракції «Опозиційний блок» Павло Михайлик заявив, що задля економії часу, який буде необхідний для розгляду головного питання сесії – бюджету міста на наступний рік, депутати його фракції відмовляються від участі у так званій «розминці» та закликав депутатський корпус слідувати їхньому прикладу.

В процесі виступів кілька депутатів вкотре звернули увагу влади на незаконні дії ПАТ «Запоріжгаз», що продовжують відключати окремі будинки від газопостачання.

Голова фракції партії «Батьківщина» Ірина Костенко виступила із заявою від фракції, у якій зазначила, що процес обговорення бюджету носив непублічний характер.

Голова фракції партії УКРОП Михайло Прасол звернувся з проханням до міського голови за допомогою в отриманні повної інформації щодо виконання бюджету 2016 року.

Першим питанням, обговорення якого затягнулося на понад 3 години та потребувало проведення наради керівників фракцій та вимушеної перерви у робіті сесії, стало прийняття програми розвитку та утримання житлово-комунального господарства Запоріжжя на 2017-2019 роки. Каменем спотикання, стала незгода певної частини депутатського корпусу щодо обсягів фінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків, де створено ОСББ. До проекту рішення почали надходити численні редакційні правки із збільшеними сумами фінансування за цією статтею. Але вони не отримували підтримку всього депутського корпусу. Аргументи міського голови Володимира Буряка на користь того, що фінансування будинків ОСББ та тих, що обслуговуються комунальним підприємством «Наше місто» є паритетним, не сприймалися частиною депутатського корпусу.

Ситуація стала набувати патового забарвлення. Риску під непродуктивними дискусіями підвів міський голова, який від себе вніс редакційну правку про збільшення статті капремонтів будинків ОСББ. Так до 60 мільйонів, що були передбачені проектом рішення, були приплюсовані ще 30 мільйонів. Таким чином компромісне рішення було знайдено і програму було прийнято.

Кілька слів про програму. За інформацією заступника міського голови Олексія Бородая, обсяги фінансування програми на розвиток житлово-комунального господарства міста були збільшені вдвічі: з 268 мільйонів гривень у поточному до 470 мільйонів у наступному. А після внесення редакційної правки на капітальні ремонти будинків, де вже створені ОСББ у наступному році буде спрямовано 90 мільйонів гривень. На ОСББ, які знаходяться у стадії оформлення і протягом наступного року нададуть кошторисну документацію на капітальні ремонти до департаменту з управління ЖКГ, буде виділено також 60 мільйонів гривень. На капремонти решти багатоквартирних будинків буде спрямовано 113 мільйонів гривень. У наступному році планується капітально відремонтовати 629 будинків. Основним критерієм, за яким будуть відбиратися будинки, стане ступінь аварійності.

В рамках реалізації програми з розвитку ЖКГ, на 402 тисячі гривень буде профінансовано капітальні ремонти переможців конкурсу за проектом «Громадський бюджет».

На вирішення нагальної проблеми з виготовлення технічної документації, яка необхідна для передачі будинків в управління ОСББ, а цього року, нагадаємо, Запоріжжя стало одним з лідерів в Україні, створивши понад 500 товариств співвласників, кошторисом програми передбачено 230 тисяч гривень.

У наступному році буде наводитися лад і у середені кварталів міста. Так на санітарне обрізання дерев, їх корчування, утримання внутрішньоквартальних проїздів в охайному стані, прибирання листя, покіс трави тощо передбачається 19 мільйонів 256 тисяч гривень.

У наступному році продовжиться робота із встановлення лічильників тепла у тих будинках, де вони ще не встановлені. За програмою заплановано встановити 198 лічильників тепла на суму понад 8,5 мільйонів гривень.

Вдвічі збільшаться асигнування на утримання і розвиток доріг міста. На це буде витрачено 452 мільйони гривень.

Переходячи до розгляду інших питань порядку денного, депутати висловили побажання до влади, аби титульний список будинків де будуть проводитися капітальні ремонти, набув публічності і став доступним, як для депутатів, так і для всієї громади. Адже на думку окремих депутатів саме необгрунтована закритість роботи департаменту і є причиною недовіри до роботи виконавчої влади міста.

Серед проектів, які будуть визначати соціально-економічний розвиток Запоріжжя у наступному році, слід виділити проект «Безпечне місто», який є складовою концепції «Комфортне місто», ініціатором якої виступив міський голова Володимир Буряк. За задумом розробників проекту у трьох тисячах місцях масового перебування городян та на основних транспортних магістралях будуть встановлені камери відеоспостереження. Такі наглядові системи відеоспостереження та фіксації мають розвинені мегаполіси світу. Цього року представники відомих світових розробників систем відеоспостереження як «Huawei», «IBM», «Cisco», «MileStone» представили свої пропозиції щодо реалізації в Запоріжжі проекту «Безпечне місто». За оцінкою фахівців, введення в експлуатацію цього проекту взмозі на 30% знизити рівень злочинності та значно прискорити та підняти розкриття правопорушень. А це, в свою чергу, значно підвищить туристичну та інвестиційну привабливість Запоріжжя. Незважаючи на чималу вартість проекту цього року, а це 102 мільйони гривень, він отримав майже одностайну підтримку.

У наступному році продовжиться оновлення рухомого складу запорізького електротранспорту. Так, за проектом, підготовленим управлінням транспорту та зв’язку, за кошти міського бюджету будуть придбані десять тролейбусів, п’ять автобусів великої місткості та одинадцять автобусів середньої місткості. Також буде виконано капітальний ремонт чотирьох трамваїв. На це буде витрачено майже 70 мільйонів гривень.

Більше 4 мільйонів гривень буде спрямовано на створення системи моніторингу та диспетчеризації (GPS) трамваїв, тролейбусів, автобусів «Запоріжелектротрансу». Реалізація підтриманих депутатами програм у наступному році зробить муніципальний транспорт потужним конкурентом на ринку міських перевезень. А виведення на маршрути великогогабаритних автобусів, що вже почалося цього тижня (дивись «Запорозька Січ» №234-236 від 22.12.2017р.), створить нові тренди у розвитку міського транспорту Запоріжжя на найближчі роки.

Продовжить модернізацію запорізький аеропорт. Так, за двома програмами, що також були прийняті сесією міськради, розпочнеться будівництво сучасного пасажирського терміналу, огорожі та злітно-посадкової смуги. Активна інвестиційна політика міської влади у поточному році сприяла тому, що запорізький аеропорт був включений у державну програму розвитку аеропортів України, а протягом цього року власні прибутки підприємства збільшились вдвічі.

Але ж головним підсумком останньої сесії року стало прийняття бюджету міста на 2017 рік.
Так, за інформацією заступника міського голови Валентини Малиш дохідна частина бюджету становитиме 6,8 мільярдів гривень, витратна – 7,8 мільярдів. У порівнянні з очікуваними показниками поточного року витратна частина зросте на 25%. А бюджет розвитку – джерело фінансування числених інфраструктурних проектів, комунальної сфери та благоустрою, у порівнянні з поточним роком, буде збільшено практично на 50%.

Основними статтями витрат міста у наступному році традиційно стануть освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, житлово-комунальне господарство, інфраструктура та благоустрій.

На освіту буде спрямовано 1,7 мільярда гривень, з яких тільки 709 мільйонів гривень становитиме державна освітня субвенція. У порівнянні з поточним роком витрати за цією статтею зростуть на 37,3%. Більшість цих грошей піде на виплату підвищених зарплат вчителям.

В умовах децентралізації у наступному році місто направить близько 180 мільйонів гривень на фінансування закладів професійно-технічної освіти, понад 98 мільйонів гривень буде спрямовано на організацію харчування школярів і вихованців дитячих садків, проведення капітальних ремонтів, реконструкцій в школах і дитячих садах. Слід зазначити, що це нові витратні статті для бюджету міста, чого у попередні роки не було.

На охорону здоров’я у наступному році буде спрямовано 989 мільйонів гривень, що також на 33,5% більше очікуваних показників 2016 року. При цьому державна медична субвенція становитиме 642,8 мільйона гривень. Крім підвищених зарплат медичним працівникам, планується профінансувати закупівлю медикаментів на 76 мільйонів гривень. На 34 мільйони гривень будуть проведені капітальні ремонти. Наступного року розпочнеться програма з термомодернізації лікрень, на яку виділено 30 мільйонів гривень.

Наступний рік можна назвати соціально орієнтованим. Адже на соціальний захист населення буде спрямовано майже 1,5 мільярди гривень. З цих коштів будуть фінансуватися як державні, так і міські соціальні програми. У наступному році продовжать дію ряд соціальних програм, що були спрямовані на соціальний захист найбільш незаможних запоріжан. Так, наприклад, на 138 мільйонів гривень будуть профінансовані компенсації на оплату комунальних послуг в рамках міської програми «З теплом до людей». Не залишаться осторонь уваги влади і ветераньські та інші громадські організації соціально незахищених прошаків запорізької громади.

У наступному році продовжиться активна політика влади у царині енергоефективності. Так, сесія підтримала проект з компенсації відсоткових ставок за банківськими кредитами, що залучаються ОСББ на термомедрнізацію багатоквартирних будинків. На ці цілі буде спрямовані 375 тисячі гривень. Слід зазначити, що ця програма діє в місті вже третій рік і нею вже скористалися багато товариств співвласників.

Остання сесія цього року стала не тільки визначальною у зв’язку з прийняттям бюджету міста на наступний рік, а й встановила рекорд тривалості. Завершилася вона о 12 ночі…

Володимир ГЕРАСІН
Фот Володимира ШЕРЕМЕТА