Борги по зарплатам в Україні вже досягли рекордного рівня за останні 15 років – 2,723 млрд грн, а пенсіонери в цьому році вперше за довгий час зіткнулися із затримкою пенсій. Про це свідчать дані, представлені в експрес-випуску Державної служби статистики.
Запорізька область увійшла в лідери регіонів, де ростуть борги по зарплаті. За даними Головного управління статистики в Запорізькій області, сума невиплаченої заробітної плати на 1 червня 2018 р. становила 235,9 млн грн та продовжує рости.
Із загальної суми заборгованості 91% складає борг працівникам економічно активних підприємств. За травень сума заборгованості по цим підприємствам збільшилась на 7,5% та становила 214,2 млн грн. Говорячи простою мовою, люди щодня ходять на роботу, випускають продукцію, але грошей не бачать.
Значна частка суми заборгованості підприємств припадала на постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (86,1% загальної суми боргу по області), а також виробництво електричного устаткування (7,3%). Основну частину боргу утворено на підприємствах міст Запоріжжя (55,6%) та Мелітополь (11,9%).
На 1 червня 2018 р. вчасно не отримали заробітну плату 7,4 тис. працівників, зайнятих на економічно активних підприємствах (2,0% штатних працівників, зайнятих на підприємствах з кількістю працюючих 10 осіб та більше), у середньому по 29140 грн кожен. Вищим цей показник був у працівників постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (36325 грн), виробництва електричного устаткування (31063 грн). Заборгованість із виплати заробітної плати за рахунок бюджетних коштів протягом місяця збільшилась на 4,8% та становила 24,0 тис. грн.
Експерти намагаються розібратися, як на підприємствах утворилися борги по зарплатах, і звинувачують сам уряд.
– За останні роки в кожного українського підприємства витратна частина зросла в рази, тому що в рази зросли ціни і тарифи на енергоресурси всіх типів, – популярно розповів глава Комітету економістів України Андрій Новак. – Але дохідна частина в кращому випадку не змінилася. У більшості підприємств вона навіть зменшується через загальне падіння економіки. Так, перед кожним керівником підприємства постає питання: за рахунок чого або кого скоротити витрати. Так як за житлово-комунальні послуги та електроенергію не заплатити не можна, більшість керівників вирішують не виплачувати своєчасно зарплату. Тому що зарплату можна не виплатити місяць, два чи півроку відносно безкарно.
Економіст Андрій Мартинюк додає, що експерти з самого початку попереджали: при зростанні економіки на 2-3% в рік у підприємств немає можливості так часто і так значно підвищувати зарплати. Результат «реформ» у наявності: Держстат, схоже, поставив за мету до жовтня дійсно «нагнати» середню зарплату до 10 тис. грн, щоб прем’єр міг відзвітувати: він слів на вітер не кидає. Ось тільки в гаманцях грошей більше не стає. І що з тих підвищених зарплат, якщо їх не платять?
Старший юрист юридичної фірми «Можаєв і партнери» Сергій Косаренко зазначає, що рішення суду про стягнення боргу із зарплати з підприємства часто не виконується через те, що це підприємство перебуває в поганому фінансово-економічному стані. Що робити? Виділити підприємству гроші з бюджету, щоб було що стягнути назад? А чи не краще завантажити підприємство замовленнями, щоб воно щось виробляло і заробляло?
Але це дуже висока економічна політика. Незрозуміло інше – як люди продовжують ходити або числитися на підприємстві, на якому не платять зарплату? На що живуть? У що вірять? Закохані в свою «заводскую проходную»? Не можуть знайти роботу? Швидше за все, молодь іде, адже роботу знайти можна і жити ж якось треба. Залишаються люди пенсійного віку. Вони живуть на пенсію і чекають як дива погашення боргів, бажано відразу однією казково великою, за їхніми мірками, сумою. Тому нагадаємо таким, що слід зробити, щоб хоч якось наблизити це «диво».
Якщо начальство відмовляється заплатити працівнику, він може звернутися в прокуратуру, уточнила заступник Міністра юстиції Світлана Глущенко. Заяву потрібно писати «про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності», якщо немає можливості відразу піти в суд.
Перш за все, необхідно:
– звернутися до роботодавця із заявою про виплату заробітної плати та про компенсацію втрати її частини у зв’язку з порушенням термінів виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги;
– при наявності комісії з трудових спорів необхідно звернутися туди із заявою. «Свідоцтво комісії, видане на підставі її рішення, є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням комісії його можна оскаржити в суді», – радить Глущенко;
– подати скарги до місцевого управління охорони праці, в райдержадміністрацію, управління пенсійного фонду та соціального захисту населення.
Однак гарантованим і найбільш ефективним способом захистити своє право на отримання заробітної плати є звернення до суду, підкреслила Глущенко.
«Звернутися до суду можна в порядку наказного провадження, якщо працівник вимагає стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, або позовного провадження, якщо наявний спір про розмір заборгованості з виплати зарплати і / або право на її отримання. За подачу позовів про стягнення заробітної плати позивач не платить судовий збір», – пояснили в Мін’юсті.