У курців рак легенів зустрічається в 15-30 раз частіше

Протягом більш ніж 200 років людство ставило на собі безліч експериментів з вивчення шкоди від паління. І зараз вже медики без жодного сумніву кажуть: паління шкодить здоров’ю людини!Лікар-терапевт КЗОЗ «Студентська поліклініка» Тамара Лебединська розповіла про ризики курців та дала декілька порад читачам «ЗС» з цього приводу:

  • Куріння підступне. Воно вбиває повільно, частками, окремими клітинами, поступово позбавляє здоров’я. Кожна цигарка відіймає 5,5 хвилин життя у людини. Із складових тютюну, що потрапляє в організм разом з димом, корисних немає зовсім, жодного! Їх належність до різноманітних класів хімічних з’єднань лише пояснює, чому куріння діє настільки руйнуюче на різні органи та системи організмів. При курінні 25% шкідливих речовин тютюнового диму згоряє, 25% – поглинає курець, 50% – отруює повітря в приміщенні, де палять.

Тютюн і в першу чергу нікотин фактично є наркотиком. Під впливом нікотину та інших складових тютюну з’являється схильність коронарних сосудів до спазмів, біль у серці, ішемічна хвороба серця. У курців зростає пульс та збільшується артеріальний тиск, порушується серцевий ритм. Другою головною причиною смертності в світі після серцево-судинних захворювань є злоякісні захворювання. І сприяє їх появі також куріння. За даними ВОЗ, у курців рак легенів зустрічається в 15-30 раз частіше. Провокуючу роль виконує при цьому бензпирен та інші канцерогенні смоли, що входять до складу продуктів горіння тютюну. Куріння загострює перебіг інших хвороб. У курців хронічні захворювання мають більш тяжкий характер. Шкідливі речовини диму ослаблюють яйцеклітину, особливо потерпає нервова система майбутньої дитини. Діти в курців народжуються неспокійні, слабкі, хворобливі. Внаслідок впливу куріння на чоловічі статеві органи може розвинутися імпотенція.

Протягом декількох років змінюється колір обличчя курця – шкіра стає сірою, жовтою з попелястим відтінком, дряблою, зморшкуватою. У курців погіршується стан волосся, воно стає тьмяним, ламким, а у чоловіків нерідко і випадає через погіршення кровообігу в шкірі. У складі тютюнового диму є аміак, що дратує слизову повік. Повіки стають набряклі , червоні, випадають вії. Продукти горіння тютюну осідають на зубах. Зуби стають жовтувато-коричневі, що потребує більш енергійного їх чищення пастою. В результаті збільшується пошкодження зубної емалі та швидко розвивається карієс, з’являється неприємний запах з рота. Куріння негативно впливає й на стан голосових зв’язок. Голос набуває специфічного хриплуватого звучання. Нікотин – нервова отрута. В малих дозах він збуджує, у великих – пригнічує нервову систему.

Паління сприяє розвитку атеросклерозу. Діючи на наднирники, нікотин збільшує в крові холестерин, просвіт судин звужується, утруднюється струм крові, судини стають ламкими, з’являються тромбози.

Куріння – один з основних факторів ризику серцево-судинних захворювань. Інфаркт міокарду у курців виникає в 12 разів частіше. Дев’ять з десяти людей, отримавши інфаркт міокарду, в молодому віці були курцями, виявлена пряма залежність частоти інфаркту міокарду від інтенсивності паління.

Поради тим, хто бажає кинути палити

Намагайтеся курити якнайменше цигарок, рахуйте кількість викурених цигарок за день, прагнучи, щоб сьогодні було викурено менше, ніж вчора.

Не паліть на голодний шлунок, а тим більш натщесерце, бо продукти горіння тютюну, змішуючись із слиною, вражають слизову шлунку, а потрапляючи у кишечник, зразу ж всмоктуються в кров, так само не паліть під час їжі або прийому напоїв.

Між затяжками не залишайте цигарку в роті.

Не докурюйте цигарку до кінця, викидайте її недокуреною на одну третю частину, бо саме в цій частині накопичується найбільша кількість канцерогенів та нікотину, ще краще викидати цигарку після двух-трьох затяжок.

Не паліть на ходу, особливо підіймаючись по сходам або вгору, тому що в цей час дихання дуже інтенсивне та канцерогени потрапляють дуже глибоко в легені.

Як можливо довше не паліть після значного фізичного навантаження, а тим більш під час його.

Надавайте перевагу цигаркам з фільтром.

Періодично робіть перерви в курінні («не палю до понеділка», «до місяця», «до Нового року»).

Не паліть, коли палити не хочеться

Звісно, це напівзаходи, бо нешкідливих цигарок та нешкідливих способів куріння немає. Тому краще все ж застосувати найрадикальніше – кинути палити.

Ірина ГАВРИЛЕНКО